Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa ma swój hejnał

opublikowany: poniedziałek, 14. stycznia 2008 - 1:01,

Od początku stycznia tego roku z wieży zegarowej Zamku Królewskiego codziennie o godz. 11.15 rozbrzmiewa hejnał. Melodię opartą na motywach "Warszawianki" i "Marszu Mokotowa" gra trębacz. Jej kompozytorem jest prof. Zbigniew Bagiński z Akademii Muzycznej a pomysłodawcą powstania hejnału Henryk Łagodzki, były żołnierz AK i powstaniec warszawski


Od początku stycznia tego roku z wieży zegarowej Zamku Królewskiego codziennie o godz. 11.15 rozbrzmiewa hejnał. Melodię opartą na motywach "Warszawianki i "Marszu Mokotowa gra trębacz. Jej kompozytorem jest prof. Zbigniew Bagiński z Akademii Muzycznej a pomysłodawcą powstania hejnału Henryk Łagodzki, były żołnierz AK i powstaniec warszawski.

Godzina, o której jest wykonywany została wybrana celowo. To właśnie o 11.15 zatrzymał się zamkowy zegar podczas bombardowania Warszawy 17 września 1939 roku.

Hejnał odgrywany jest na trzy strony świata, oprócz wschodu. Powód jest prozaiczny. Wieża zegarowa Zamku Królewskiego ma tylko trzy okna. Także w zamierzeniu kompozytora utworu sposób odgrywania hejnału ma symbolizować trzy podstawowe wartości patriotyczne: "Bóg, Honor, Ojczyzna".

O możliwość grania hejnału w Warszawie zabiegało od lat środowisko powstańców warszawskich ze zgrupowania Chrobry II. Ratusz, decyzją Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na to, aby hejnał mógł być grany codziennie przez trębacza, przeznaczył 36 tys. zł. Do tej pory muzyka była odtwarzana z taśmy.

Pliki do ściągnięcia

  1. Hejnał z wieży Zamku Królewskiego (plik: 14307hejnal.mp3, rozmiar pliku: 436.58 KB)