Logotyp m.st. Warszawy

Miasto Stołeczne Warszawa

A A A
Link prowadzi do angielskiej wersji językowej

Wizerunek Rafała Trzaskowskiego

Szanowni Państwo,

po rocznej przerwie spowodowanej pandemią 15 maja wracamy ze świętem kultury – 17. już Nocą Muzeów. Tym razem będzie miała nieco inny przebieg, dostosowany do warunków wynikających z pandemii COVID-19.

Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych. Zarazem jednak tak, żeby zasady bezpieczeństwa nie wpłynęły na atrakcyjność naszej propozycji. Dodam, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział aż 180 placówek, 17 po raz pierwszy!

Proponujemy trzy typy aktywności. Tradycyjna, czyli zwiedzanie, będzie możliwa na tyle, na ile pozwolą obowiązujące w dniu imprezy obostrzenia sanitarne. W chwili, gdy piszę te słowa, rząd dopuszcza działanie placówek muzealnych w reżimie sanitarnym.

Mając jednak na uwadze nadzwyczajną sytuację, w tym roku proponujemy także zupełnie nową formę: spacer z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib. Warszawianki i warszawiacy będą mogli skorzystać z tej formy kontaktu ze sztuką i kulturą bezpiecznie, podczas spaceru. Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta.

I wreszcie forma trzecia: prawie 100 wydarzeń online, które zostały zaplanowane na 15 maja. Być może w ten wieczór część z Was wybierze wirtualną wizytę w jednym z warszawskich muzeów, zamiast kolejnego odcinka serialu z internetowej platformy.

Zapewniam, że warto!

Pamiętaliśmy o zorganizowaniu tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będzie można oglądać wewnątrz – autobusy na pl. Defilad, tramwaje na pl. Narutowicza (w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym).

Bawmy się dobrze podczas Nocy Muzeów, ale róbmy to ostrożnie, z poszanowaniem obowiązujących reguł sanitarnych.

Zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich to absolutny priorytet.

Do zobaczenia!

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Wydarzenia

Informacje ogólne

Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w Nocy Muzeów to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią. Jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują pomieszczenia na co dzień niedostępne.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej jednak to właśnie muzea cieszą się największym zainteresowaniem zwiedzających. Popularyzacja zbiorów sztuki jest zadaniem ambitnym i ważnym. Noc Muzeów ze względu na swoją specyfikę odbywa się w szczególnej, niepowtarzalnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do udziału. Tej nocy sztuka należy do nas!
Nowa odsłona

Jest w maju taka noc, gdy nie sposób zmrużyć oka! Mowa oczywiście o Nocy Muzeów w Warszawie. Obecnie impreza powraca po rocznej przerwie w nowej, ciekawej i bezpiecznej odsłonie!

Podczas 17. Nocy Muzeów warszawiacy po raz pierwszy będą mogli nie tylko zwiedzać placówki kulturalne, ale także uczestniczyć w wydarzeniach online oraz organizowanych na świeżym powietrzu. Na wszystkich uczestników czeka 180 placówek kulturalnych ze zróżnicowanym programem, którym można się cieszyć zarówno w domowym zaciszu, podczas spaceru, jak i wizyty w muzeum. Dla zwiedzających zostanie uruchomiona bezpłatna linia muzealna M, a wiele innych będzie tego wieczoru kursowało dłużej, aby wszyscy bezpiecznie dotarli do domu.

Spacerując po mieście, możecie oglądać m.in. ozdobną instalację oraz wystawę zabytkowych autobusów na pl. Defilad. Zachęcamy do pobrania mapek spaceru z kulturą oraz sprawdzenia, jakie jeszcze wydarzenia mają miejsce na świeżym powietrzu.

Przed nami moc niezapomnianych wrażeń. My zadbamy o to, aby tej nocy nikt się nie nudził, a Wy zadbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych, stosując się do rządowych zaleceń!