Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Moja Karta Miejska”, których prace plastyczne ozdobią warszawskie Karty Ucznia.

Spośród prawie 22 tysięcy głosów oddanych poprzez stronę internetową, najwięcej otrzymały ilustracje przygotowane przez Zofię Kotte - uczennicę trzeciej klasy bielańskiej szkoły podstawowej (w kategorii klas I-IV) oraz Kacpra Ciechowskiego, ucznia piątej klasy szkoły podstawowej w Ursusie (w kategorii klas V-VII). Laureaci konkursu otrzymają w nagrodę rowery.

Zakończył się drugi i ostatni etap konkursu dla uczniów warszawskich szkół podstawowych „Moja Karta Miejska”. Pod głosowanie internautów komisja konkursowa poddała sześć prac, po trzy w kategorii klas 1-4 i kategorii klas 5-8. W ciągu dwóch tygodni oddano 21 959 głosów. W kategorii klas 1-4 najwięcej na pracę Zofii Kotte, uczennicy trzeciej klasy bielańskiej szkoły podstawowej. W kategorii klas starszych za najlepszą głosujący uznali pracę Kacpra Ciechowskiego, ucznia ze szkoły podstawowej w Ursusie.

Zwycięskie prace ukazują piękno Warszawy, choć każda z nich w inny sposób. Ilustracja Zosi przenosi widza nad Wisłę w czasie pięknego zachodu słońca, w okolice pomnika Syreny i mostu Świętokrzyskiego. Żywe, mocne kolory kontrastują ze stonowaną barwą szykującej się do snu zarówno zabudowy lewego brzegu - górującego nad nim Pałacu Kultury, jak i Saskiej Kępy po drugiej stronie rzeki. Z kolei Kacper zaakcentował w swojej pracy znane miejsca i zabytki, stanowiące wizytówki stolicy. Widz z łatwością wskaże m.in. Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Warszawski Ogród Zoologiczny czy Stadion Narodowy. Co ciekawe, niektóre obiekty są surrealistycznie zawieszone nad miastem, niejako płynące po niebie wzdłuż nurtu Wisły. Całość w radosnych kolorach jest Warszawą… jakby ze snu.

      


Laureaci konkursu w nagrodę otrzymają rowery, a ich prace ozdobią warszawskie Karty Ucznia.

Organizatorem konkursu jest m.st. Warszawa. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej o Warszawie – jak jest widziana obecnie lub marzenia, oczekiwania i wizje na jej temat. Pracę można było przygotować jako rysunek lub malunek wykonany w jednej z technik – kredki, pastele, farby, pisaki lub grafika (także komputerowa).

Na konkurs wpłynęło łącznie 531 prac. 282 w kategorii klas 1-4 oraz 249 w kategorii klas 5-8. Komisja konkursowa wybrała po trzy wzory z każdej kategorii.