Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
opublikowany: 23. lipca 2021, Marlena Salwowska

Zgodnie ze zmianą ustawy o dowodach osobistych od 27 lipca 2021 r. wyłączona zostanie usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego za pośrednictwem platformy ePUAP.


Od tego dnia złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie możliwe jedynie osobiście w Urzędzie m.st. Warszawy. Zmiana dotyczy zarówno dokumentów dla dzieci, jak i osób dorosłych.

opublikowany: 23. lipca 2021, Marzena Wojewódzka
fot. R. Motyl
W warszawskich punktach szczepień przeciw COVID-19 uruchomionych przez miasto, podano już ponad 500 tys. dawek szczepionek

W miejskich punktach szczepień podano już blisko 540 tys. dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. M.st. Warszawa szczepi w ponad 70 miejskich przychodniach, czterech punktach szczepień powszechnych i punktach uruchamianych w weekendy.


Rekord szczepień padł dotychczas 31 maja – tego dnia w miejskich punktach szczepień podano blisko 15 tys. szczepionek. Z kolei największą liczbę iniekcji sumarycznie wykonano w punkcie szczepień powszechnych na stadionie Legii, gdzie podano blisko 80 tys. dawek. Od 12 lipca punkt szczepień z Legii został przeniesiony do przychodni przy ul. Chmielnej 14.

opublikowany: 22. lipca 2021, Agnieszka Tatera

Warszawa wyróżnia się wysokim poziomem czystości na tle wielu miast w Polsce i na świecie. Dostrzegają to mieszkańcy i turyści odwiedzający stolicę.


W ostatniej edycji Barometru Warszawskiego czystość i porządek w mieście dobrze ocenia 92% ankietowanych. To efekt codziennej pracy służb oczyszczania miasta.

opublikowany: 22. lipca 2021, Agnieszka Tatera

Komisja Europejska przyjęła pakiet dyrektyw, które zmieniają politykę Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu. Warszawa już dziś realizuje szereg działań, które w pełni wpisują się w unijne zalecenia, co stawia ją w gronie liderów zielonej transformacji w Polsce i w regionie.


Zmiany mają na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych o minimum 55 proc. do 2030 (w porównaniu z 1990 r.). Jest to zasadniczy warunek do tego, by Europa osiągnęła neutralność klimatyczną i wprowadziła w życie Europejski Zielony Ład. Wytyczne przedstawione 14 lipca przez Komisję Europejską umożliwią szybszą redukcję emisji gazów cieplarnianych w najbliższym dziesięcioleciu.

opublikowany: 22. lipca 2021, Edyta Mydłowska-Krawcewicz

Jaka jest przyszłość naszego żywienia? Czy Warszawa dołączy do miast takich jak Wiedeń, Londyn czy Paryż, wyznaczających trendy w miejskim rolnictwie i ogrodnictwie? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w dokumencie “Jadalne miasto Warszawa” - premiera w sieci 23 lipca.


Twórcy namawiają do wyobrażenia sobie miasta, w którym owoce i  warzywa rosną na miejskich farmach, w ogrodach społecznościowych albo  uprawiane są na dachach i w przydomowych ogródkach. Jedzenie nie musi przebywać setek czy tysięcy kilometrów, bo jest dostęp do świeżych produktów pochodzących z  lokalnych, ekologicznych gospodarstw. „Wyobraźmy sobie, że Warszawa, jadalne miasto przyszłości, zmienia się w zdrowsze, lepsze do życia i bardziej odporne miejsce” – to cel pomysłodawców  

opublikowany: 22. lipca 2021, Agnieszka Tatera

Warszawa ogłosiła przetarg na sporządzenie Mapy akustycznej Warszawy, która pozwoli sprawniej działać na rzecz ochrony mieszkańców przed uciążliwym hałasem.


Mapa akustyczna obrazuje narażenie na różne rodzaje hałasu na całym obszarze miasta. Jest jego czytelną i dostępną on-line wizualizacją. Służy głównie do kompleksowego informowania lokalnej społeczności o zagrożeniach hałasem. Ponadto jest ona podstawą do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska. Na jej podstawie tworzone są i aktualizowane programy ochrony środowiska przed hałasem, czyli dokumenty kształtujące politykę miasta na kolejne 5 lat.

opublikowany: 22. lipca 2021, Edyta Mydłowska-Krawcewicz

Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się aż 105 książek, w tym jedna w formie audio. Rozstrzygnięcie w grudniu.


Nagrodę otrzyma autor lub współautorzy książki poświęconej najnowszej historii Polski, od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych. Dla zwycięzcy/zwyciężczyni przewidziano nagrodę pieniężną – 50 tysięcy złotych – oraz statuetkę „Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego, autorstwa Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP. Fundatorem Nagrody jest m.st. Warszawa.

opublikowany: 21. lipca 2021, Marcelina Bogdanowicz

Władze stolicy nie ustają w działaniach, aby odzyskać Szpital Południowy. Po kilku miesiącach rządów pełnomocnika, powołanego przez ministra zdrowia, placówka przestała być wypłacalna. Koszty działania pełnomocnika do końca roku mają przekroczyć 20 mln zł.


– Skala uchybień w Szpitalu Południowym jest ogromna. To skandaliczna sytuacja, która może się negatywnie odbić na życiu i zdrowiu warszawianek i warszawiaków. Rządowy pełnomocnik działa tu od marca tego roku. Mamy związane ręce, nie możemy pomóc. Dlatego dziś wystawiamy rządowi symboliczny rachunek – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Jeśli sytuacja się nie zmieni i pełnomocnik nie zostanie odwołany, placówka, na której budowę Warszawa wydała ok. 400 mln zł, będzie w stanie upadłości – dodaje.

opublikowany: 21. lipca 2021, Marcelina Bogdanowicz

Naziemne przejścia dla pieszych, przebudowane przystanki tramwajowe i znacznie więcej zieleni – to główne zmiany, jakie czekają warszawskie rondo Dmowskiego w centrum stolicy. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą prac.


Za realizację zadania odpowiadać będzie firma Balzola, która w ubiegłym roku realizowała prace związane z przebudową al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka. Finalizacja przebudowy ronda u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich planowana jest na przełomie 2021 i 2022 r. Koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. zł brutto.

Zdjęcia


opublikowany: 21. lipca 2021, Agnieszka Tatera

Coraz mocniej odczuwamy skutki zmian klimatycznych – na zmianę nękają nas susze oraz deszcze o dużej intensywności, które mogą powodować lokalne podtopienia. Warszawa reaguje na problemy związane z tymi zmianami.


Jednym z priorytetów w zakresie przeciwdziałania i reagowania na skutki zmian klimatycznych jest zapewnienie jak największej retencji wód opadowych i ich zagospodarowanie w miejscu gdzie powstają. Stolica przyjęła Program ochrony zasobów wody Warszawy -  pięć z sześciu filarów to działania na rzecz retencjonowania wody.

Subskrybuje zawartość