Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
opublikowany: 7. maja 2021, Paweł Olek

W poniedziałek, 10 maja, o godz. 13:00, zapraszamy przedstawicieli mediów na konferencję prasową z okazji wystawy „Pierwsza Konstytucja Europy”.


W konferencji wezmą udział:

  • Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy
  • Olgierd Łukaszewicz, fundator My Obywatele UE - Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, pomysłodawca wystawy
  • Witold Naturski, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce 

Konferencja odbędzie się przy ul. Nowy Świat 72 przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika.

opublikowany: 7. maja 2021, Agnieszka Tatera

W tym roku Schronisko Na Paluchu obchodzi swoje 20-lecie. W związku z tym, od dzisiaj do 27 maja, można oglądać wystawę okolicznościową, która znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 (przed Kościołem Wizytek).


O wystawie

- 20 lat temu schronisko zostało jednostką miejską m.st. Warszawy. Przez ten czas zapewniło opiekę ponad 80 000 bezdomnych, porzuconych zwierząt. 80.000 zwierząt, które zawiódł człowiek i które dzięki wysiłkowi Schroniska „Na Paluchu” ponownie rozpoczęły życie u boku kochających ludzi – mówiła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Wystawa jest świetną okazją, żeby zapoznać się z archiwalnymi materiałami dotyczącymi schroniska i prześledzić, jak przez lata zmieniało się to miejsce.

Zdjęcia


opublikowany: 7. maja 2021, Paweł Olek

Bogate księgozbiory, kolekcje audiobooków i ebooków, czasopism, filmów, nowoczesne technologie, przyjazne wnętrza - tym mogą pochwalić się warszawskie biblioteki publiczne. 8 maja miejsca te, a przede wszystkim ludzie, którzy w nich pracują, mają swoje święto.


- Przez ostatni rok warszawiacy i warszawianki częściej sięgali po książki. Chętniej korzystali z bibliotek miejskich, mimo że przez rządowe obostrzenia sanitarne biblioteki były zamknięte przez kilka miesięcy. Z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek chciałam podziękować wszystkim pracownikom warszawskich bibliotek, którzy odnaleźli się w tej trudnej rzeczywistości i nie stracili kontaktu ze swoimi czytelnikami, organizując bogaty i wartościowy program spotkań on-line – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

opublikowany: 7. maja 2021, Konrad Klimczak
fot. Centrum Nauki Kopernik
Piknik Naukowy

Najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i pokazy - tylko na Pikniku Naukowym. 24 edycja odbędzie się online, pod hasłem „Klimat i My” w dniach 8-15 maja.


Minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań, zarówno dla Warszawy, kraju, kontynentu i całego świata.

opublikowany: 7. maja 2021, Marzena Wojewódzka

14 maja zaczną działać cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych. Zostaną one uruchomione na terenie Śródmieścia, Białołęki, Targówka i Wawra. Trwa już rejestracja na szczepienia w tych miejscach, a informacje jak to zrobić znajdują się na stronie warszawaszczepi.pl.


– Bardzo się cieszę, że rozwijamy sieć warszawskich punktów szczepień przeciw COVID-19. Co ważne nowo tworzone miejsca szczepień powszechnych dołączą do ponad 60 punktów szczepień, które działają już w miejskich przychodniach. Jesteśmy przygotowani, aby szczepić tysiące osób dziennie mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, i dodaje: – Drodzy warszawiacy zachęcam abyście szczepili się w warszawskich punktach szczepień. Mamy tam świetnie wykwalikowany personel, a cały proces odbywa się bardzo sprawnie.

opublikowany: 6. maja 2021, Paweł Olek

Rusza druga edycja warszawskiego programu stypendialnego dla poetów i tłumaczy wierszy. Zgłoszenia przyjmuje Staromiejski Dom Kultury.


W tym roku przypada setna rocznica urodzin trojga wspaniałych poetów: Julii Hartwig (poetki, eseistki, tłumaczki literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego, laureatki wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy), Tadeusza Różewicza (poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej w Strasburgu) i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (poety czasu wojny, przedstawiciela pokolenia Kolumbów, który zmarł w Powstaniu Warszawskim).

opublikowany: 6. maja 2021, Agnieszka Tatera
fot. Od lewej - Jan Mackiewicz, Kamila Nowocin, Waldemar Kamiński, Justyna Glusman, Grzegorz Kuca

Na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego powstanie nowy park. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy właśnie podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.


- To będzie największy park w tej części Warszawy. Utworzymy go na wyjątkowym terenie – 13 hektarów, na których mamy i zieleń, i wodę. Chcemy wykorzystać te naturalne warunki i stworzyć tu unikalną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Zdjęcia


opublikowany: 6. maja 2021, Agnieszka Tatera

W piątek, 7 maja, o godz. 11:00, zapraszamy przedstawicieli mediów na otwarcie wystawy „Schronisko Na Paluchu – 20 lat w Służbie Zwierzętom”.


Wystawę otworzą:

- Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni;

- Grzegorz Bistuła-Prószyński, dyrektor Biura Ochrony Środowiska;

- Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska Na Paluchu.

Konferencja odbędzie się przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 (przed Kościołem Wizytek).

opublikowany: 6. maja 2021, Konrad Klimczak
fot. P. Krajewski
Szkoła Podstawowa nr 399 przy ul. Zaruby

Przyjazna, dostępna szkoła bez barier, powiązana z otoczeniem i działająca na rzecz lokalnej społeczności. Warszawa wprowadza nowe standardy architektoniczne, opracowano też przewodnik, który ułatwi projektowanie, budowę lub modernizację placówek oświatowych.


Obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych warszawskich szkół wprowadzono zarządzeniem prezydenta. A przewodnik „Szkoła dobrze zaprojektowana”, stworzony wspólnie z architektami, pokazuje jak to najlepiej zrobić.

opublikowany: 6. maja 2021, Konrad Klimczak

Wystartował nabór do 3. edycji miejskiego programu stypendialnego dla młodych naukowców, których obszarem badań jest stolica. Warszawa przyzna roczne stypendia w kwocie do 30 tys. zł na projekty badawcze związane z funkcjonowaniem i rozwojem miasta. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.


Chcemy aby Warszawa była najlepszym miejscem do życia, dlatego stawiamy na współpracę i dialog. W tym celu postanowiliśmy wykorzystać wiedzę i potencjał młodych badaczy, którzy naukowo zajmują się sprawami miasta. Dzięki naszym stypendiom doktoranci ze stołecznych uczelni mogą rozwijać swoje zainteresowania Warszawą i otrzymać wsparcie nie tylko finansowe, ale i merytoryczne – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Subskrybuje zawartość