Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wyłoniono najlepsze startupy fintechowe w Polsce!

published: monday, 22. october 2018 - 16:28, Konrad Klimczak
Zwycięzcy miejskiego programu akceleracyjnego Zwycięzcy miejskiego programu akceleracyjnego

Za nami finał miejskiego programu akceleracyjnego #WARSAW booster’18. Wyłoniono 6 najlepszych start-upów z branży finansowej i ubezpieczeniowej. Finaliści zaprezentowali swoje innowacyjne rozwiązania przed inwestorami oraz czołowymi mentorami polskiej sceny start-upowej.


Warszawa ma potencjał, aby stać się miejscem rozwoju dla start-upów z branży finansowej i ubezpieczeniowej. Zakończony sukcesem miejski program akceleracyjny WARSAW booster’ 18 jest świetnym dowodem na to, że nie tylko w stolicy, ale i w całym kraju powstaje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań z tego zakresu. Fintechy to przyszłość nowoczesnej bankowości, dlatego cieszymy się, że Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce wspiera rozwój najlepiej rokujących projektów z sektora finansowego – mówi Piotr Sawicki, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy.

W ramach #WARSAW booster’18 początkujący przedsiębiorcy z branży fintech i insurtech otrzymali wsparcie czołowych mentorów polskiej sceny start-upowej, a w finale walczyli o nagrody o łącznej wartości 100 tys. zł. W trakcie gali finałowej, która odbyła się 19 października, zwycięzcy zostali wybrani spośród dwóch grup: „pre-seed” i „seed”. Wśród nich znalazły się takie firmy jak: Cashy, NeuroGames Lab, Aimly, BillTech, Zweryfikujfirmę.pl oraz Rentier.

Zdobywcą pierwszego miejsca w grupie „pre-seed” czyli zespołów, które w ramach programu wypracowały koncepcje biznesowe i udowodniły, że rynek jest zainteresowany wdrożeniem ich rozwiązań, został start-up Cashy – twórca systemu, który umożliwia zarabianie w oparciu o mechanizm konta. Dzięki Cashy odbiorca może zarobić nawet 10 razy więcej niż na lokacie. Druga nagroda trafiła do GameHR, który stworzył zautomatyzowaną platformę w modelu abonamentowym, opartą o autorskie gry rekrutacyjne. Trzecie miejsce zajął projekt Aimly, wspierający walkę ze złymi nawykami. Przykładowy użytkownik aplikacji może np. zadeklarować chęć walki z paleniem papierosów oraz określić, na co mógłby przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Aplikacja dba o utrzymanie go w postanowieniu i o to, aby odpowiednie sumy trafiały do skarbonki.

W grupie „seed”, w której znalazły się start-upy posiadające co najmniej wstępny produkt lub usługę, potwierdzoną pierwszymi sprzedażami lub wdrożeniami, pierwsze miejsce zdobył projekt BillTech, aplikacja do płacenia rachunków z możliwością szybkiej zmiany dostawcy. Dzięki aplikacji BillTech użytkownik może zebrać wszystkie rachunki w jednym miejscu i zapłacić je jednym kliknięciem lub w pełni zautomatyzować proces płatności. Drugą nagrodę przyznano start-upowi Zweryfikujfirmę.pl, która zajmuje się automatyczną analizą danych finansowych z Jednolitych Plików Kontrolnych. Narzędzie może być wykorzystane przy ocenie potencjalnych lub bieżących klientów instytucji finansowych, kontrahentów oraz podczas wydawania certyfikatów dla przedsiębiorców chcących uwiarygodnić się w oczach partnerów biznesowych. Trzecie miejsce z kolei wywalczył projekt Rentier, wykorzystujący automatyzację w procesie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości na wynajem.

W rywalizacji finałowej wzięły udział 22 start-upy z dwóch grup: „pre-seed” i „seed”, które podczas intensywnej, kilkumiesięcznej akceleracji pracowały nad swoimi rozwiązaniami, korzystając ze wsparcia 40 czołowych mentorów sceny start-upowej. Istotnym elementem programu było zaangażowanie dużych instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i biznesowych, które zaoferowały wsparcie i współpracę młodym przedsiębiorcom.

Start-upy walczyły o nagrody o łącznej wartości 100 tys. zł. Jednak oprócz nagród finansowych uczestnicy mieli szansę wyskalować swój projekt pod okiem ekspertów i liderów rynkowych w zakresie finansów i technologii, a także nawiązać współpracę z szerokim gronem partnerów biznesowych, pozyskać inwestora czy rozszerzyć swoją sieć kontaktów.

Uczestnictwo w programie akceleracyjnym #WARSAW booster’18 było szansą dla start-upów na zdobycie ogromnego bagażu doświadczeń biznesowych. Podczas intensywnej akceleracji przedsiębiorcy pracowali nad swoimi rozwiązaniami, korzystając ze wsparcia 40 czołowych mentorów sceny start-upowej. Niezależnie od wygranej opracowane projekty mają szanse zaistnieć na rynku i zainteresować nimi przyszłych inwestorów czy klientów – podsumowuje Adrian Migoń, Prezes Zarządu Fundacji Inkubator Technologiczny i Youth Business Poland, operatora programu.

Do programu zgłosiło się łącznie 70 projektów z branży fintech i insurtech, które w trakcie półrocznego programu doskonaliły swoje modele biznesowe przez ponad 600 godzin mentoringów i doradztwa biznesowego. Start-upy miały również okazję zweryfikowania pomysłów na biznes pod okiem partnerów programu, wśród których znalazły się takie firmy jak: J.P.Morgan, Nationale Nederlanden, Citi Handlowy, BGŻ BNP Paribas, Google Developers, Microsoft, Hogan Lovells, EFL, DATA Ventures, Experior Venture Fund, Microfinance Center, Vivus.pl.