Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

2015 Budżet - Transport i komunikacja miejska

opublikowano: środa, 25. marzec 2015 - 12:28, admin

W roku 2015 na wszystkie wydatki związane z transportem i komunikacją planuje się przeznaczyć kwotę 4 517 mln zł. W ramach tej kwoty 2 479 mln zł będą kosztowały usługi komunikacji miejskiej.

W Warszawie w szczycie komunikacyjnym wyjeżdża 403 pociągi tramwajowe, w tym 181 niskopodłogowe, kursujących na 27 liniach. Z warszawskiego metra I linii, które potrzebuje 38 minut, aby pokonać trasę 23 km od stacji Kabaty do stacji Młociny, korzysta średnio w dzień powszedni ok. 500 tys. pasażerów. Rok 2015 to pierwszy rok, w którym będą funkcjonowały dwie linie metra. Centralny odcinek II linii metra liczący 6,1 km pozwoli Warszawiakom przemieścić się z Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego, w tym tunelem pod Wisłą poprzez stacje o następujących lokalizacjach: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion, Dworzec Wileński.

Mieszkańcy Warszawy mają również do dyspozycji 1 497 autobusów (gdzie 100% taboru przystosowane jest do przewozu osób niepełnosprawnych), dzięki którym mogą poruszać się na 205 dziennych liniach autobusowych i 41 liniach nocnych. System warszawskiej komunikacji miejskiej to także połączenia kolejowe, gdzie w ramach systemu szybkiej kolei miejskiej pasażerowie mają do dyspozycji 20 pociągów kursujących na 4 liniach. Do systemu komunikacji miejskiej stolicy należą parkingi typu Parkuj i Jedź (P+R) z 3 980 miejscami parkingowymi. Kolejną ważną składową całego systemu komunikacyjnego Warszawy jest transport rowerowy. Na początku sierpnia 2012 r. uruchomiony został System Roweru Publicznego, który obecnie składa się z 203 stacji i ok. 2 981 rowerów. Od początku funkcjonowania systemu odnotowano 4 mln wypożyczeń rowerów, natomiast w 2014 r. – 1,9 mln.

Przejazdy pasażerów środkami komunikacji miejskiej finansowane są wspólnie przez miejską kasę i pasażerów kupujących bilety. Wpływy z biletów pokrywają koszty komunikacji miejskiej w 35%.

 

 

Oznacza to, że do każdego biletu jednorazowego za 4,40 zł pozwalającego na jazdę komunikacją miejską 75 min. Miasto dopłaca 8,17 zł.

 

 

Bilety komunikacji miejskiej można kupić w Warszawie w 3,8 tys. punktach zlokalizowanych w różnych miejscach miasta. Utrzymanie i obsługa systemu biletowego obejmującego m.in. wydrukowanie i przechowywanie biletów kosztuje miasto w ciągu roku 14,7 mln zł.

Dla zapewnienia mieszkańcom usług z zakresu komunikacji o jak najwyższych standardach niezbędne jest także utrzymanie odpowiedniej infrastruktury przystankowej. Sprzątanie pętli autobusowych, przystanków, mycie wiat, ich konserwacja, opróżnianie koszy przystankowych, to w ciągu roku wydatek dla miasta wynoszący łącznie 36 mln zł.

 

 

Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwają patrole ochrony pasażerów. Wydatki na ten cel zaplanowano na poziomie 1,5 mln zł.

W 2015 r. Miasto planuje przeznaczyć 359 mln zł na remonty, utrzymanie mostów i dróg oraz oświetlenie ulic.