Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty” - festiwal Nowego Teatru

opublikowany: czwartek, 29. września 2016 - 9:45, Tomasz Demiańczuk

Między 7 a 9 października na placu Defilad w Warszawie odbędzie się festiwal „Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty”. Tematem festiwalu jest społeczny wymiar sztuki oraz potencjał prowokowania zmian poprzez działania artystyczne.


W programie: warsztaty stolarskie obok odczytów współczesnych dramatów, Kongres Wróżek obok Kongresu Kultury oraz 14-godzinny maraton „Dziadów bez skrótów”. Organizatorem wydarzenia jest Nowy Teatr. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Festiwalowi towarzyszy Kongres Kultury 2016.

Piątek-sobota-niedziela
Na cały weekend, między 7 a 9 października, centrum stolicy zmieni się w przestrzeń budowania tymczasowych, spontanicznych wspólnot, tworzonych dookoła działań artystycznych i społecznych. Na placu Defilad będzie można wziąć udział w warsztatach stolarskich dla kobiet i nie tylko, poszukać odpowiedzi na najważniejsze pytania podczas Kongresu Wróżek Polskich, posłuchać improwizowanych koncertów, obejrzeć wystawy, zaproponować swoje poprawki do Konstytucji podczas Parlamentu Zwykłych Ludzi, spotkać się i podyskutować z osobami zarówno myślącymi podobnie do nas, jak i kompletnie od nas odmiennie. Festiwalowi towarzyszy Kongres Kultury 2016, odbywający się w Pałacu Kultury i Nauki.

Na czas weekendu na placu Defilad stanie plac zabaw dla dzieci z przedmiotów codziennego użytku, na którym stoły, krzesła, dywany etc., zmienią się w tajne bazy, wieżowce i górskie masywy. Obok placu zabaw w ramach instalacji „Drabina Jakubowa” wszystkie starsze dzieci i młodsi dorośli będą mogli wspiąć się na 5 metrową drabinę, żeby przez lornetkę rzucić okiem na centrum miasta z nowej perspektywy.

Piątek
W piątek, 7 października, o godzinie 17:00 rusza Laboratorium Pomysłów, przygotowywane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. To okazja do spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy na co dzień realizują projekty społeczno-kulturalne w Warszawie, wspólnej wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji. W tym samym czasie i tuż obok zaczynają się warsztaty „Wióry lecą – Stolarka dla kobiet i nie tylko”.

Od godziny 17:30 do północy obradować będzie Parlament Zwykłych Ludzi, w którym udział może wziąć każdy. Parlament zgłosi, przedyskutuje, przegłosuje i uchwali preambułę oraz jedną poprawkę do Konstytucji RP. Wieczorem, o godzinie 20.00, rozpocznie się Kongres Wróżek Polskich. Przez dwie godziny, do 22:00, będzie można skonsultować każdy problem i poszukać odpowiedzi na ważne i mniej ważne pytania wraz z zaproszonymi na kongres wróżkami.

W Pałacu Kultury i Nauki będzie też można zobaczyć przygotowaną specjalnie z okazji „Zgromadzeń” zapowiedź wystawy „Rozbrojenie kultury” Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza. Całą wystawę można oglądać z Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Na ekranach LED na stacji Metro Świętokrzyska zaprezentowana zostanie również praca „Goście” Krzysztofa Wodiczki. Będzie można ją oglądać od 3 do 9 października.

Nie zabraknie także programu muzycznego. Dwa koncerty zagra Warszawska Orkiestra Uliczna (o godzinie 18:30 oraz o 22:00), Warszawska Orkiestra Improwizacji przywoła eksperymentalnego ducha Briana Eno (godzina 20.00), a o północy „Janusz Olejniczak zagra co chce, w tym Chopina”. Pod koniec koncertu (godz. 3:00) rozpocznie się sprzedaż pierwszej puli biletów na sobotnie przedstawienie „Dziadów bez skrótów” (bilety w symbolicznej cenie 10 zł).

Sobota
Istotnym punktem programu jest maraton teatralny mickiewiczowskich „Dziadów”. W sobotę 8 października Michał Zadara wspólnie z zespołem aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawią czternastogodzinny spektakl „Dziady bez skrótów”.

Niedziela
Niedziela, 9 października, o godz. 2.00 w nocy na placu Defilad zapłonie ognisko, w którym spalona zostanie energia „Dziadów”.

Kuratorami festiwalu są Michał Zadara i Eliza Durka.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

Więcej informacji i pełny program festiwalu na stronie: www.zgromadzenia.org