Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Życie nad Wisłą na Pikniku Naukowym

opublikowany: piątek, 14. czerwca 2013 - 16:01, Rafał Motyl

Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca, na Stadionie Narodowym odbędzie się XVII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem tegorocznej edycji jest życie. Na warszawskim stoisku dominować będzie nadwiślańska przyroda.


Podczas pikniku będzie można poznać m.in. innowacyjne rozwiązania stosowane w miejskich inwestycjach na terenach sąsiadujących z rzeką, sposób działania oczyszczalni ścieków Czajka, specyfikę obszaru Natura 2000 na terenie Warszawy i gatunki występujących tu ptaków, unikalne rozwiązania konstrukcyjne w jednostkach pływających po Wiśle.

Do każdego z bloków zostaną zorganizowane warsztaty, które pobudzą do wspólnego próbowania zrozumienia prezentowanych zjawisk i rozwiązań.

O "życiu nad Wisłą" opowiadać będą przedstawiciele warszawskich uczelni prowadzący badania dotyczące rzeki, pracownicy m.st. Warszawy na co dzień dbający o rozwój terenów nad Wisłą oraz organizacje pozarządowe zajmujące się propagowaniem aktywnego spędzania czasu nad i na wodzie.

Od 11.00 do 18.00 na uczestników czeka też wiele atrakcji na plaży sąsiadującej ze Stadionem Narodowym. Będzie można wziąć udział w wielu zabawach i grach plenerowych o tematyce ornitologicznej, w autorskich warsztatach plastycznych „Warszawa ma warstwy”, a także przymierzyć się do łodzi wiosłowych.

Wyjątkową atrakcją będą pokazy dużego origami – z trzymetrowego papieru powstanie warszawska syrenka i inne nadwiślańskie cuda (ok. godz. 12.00 i 16.00 na Stadionie Narodowym, ok. godz. 14.00 i 17.00 w okolicach plaży).

Program stoiska głównego:

  • 11.00 pokaz modelowania hydrologicznego (dr hab. Artur Magnuszewski, profesor UW Zakład Hydrologii)
  • 12.30 idea budowania sztucznych wysp dla ptaków (Zespół projektu Life+)
  • 14.30 rozwiązania w inwestycjach miejskich przygotowujące je na przejście dużej wody (Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeży Wisły dr inż. Marek Piwowarski, adiunkt w Pracowni Oceny i Wyceny  Zasobów Przyrodniczych SGGW)
  • 15.30 konstrukcja łodzi typu Hamburka (Towarzystwo Wioślarskie Syrenka)
  • 16.00 model statku Lubecki (Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeży Wisły dr inż. Marek Piwowarski, adiunkt w Pracowni Oceny i Wyceny  Zasobów Przyrodniczych SGGW)
  • 17.00 budowa i funkcjonowanie oczyszczalni Czajka (specjaliści z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji)
  • 19.00 pokaz filmu Wisła Warszawska (Zespół projektu Life+)