Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

XV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

opublikowany: wtorek, 21. sierpnia 2018 - 13:52, Magdalena Łań
R.Kaznowska, wiceprezydent Warszawy podczas konferencji. Fot. R.Motyl fot. R.Kaznowska, wiceprezydent Warszawy podczas konferencji. Fot. R.Motyl

Przez dziewięć dni na przełomie sierpnia i września warszawiacy będą mieli okazję do spotkań z kulturą i muzyką żydowską podczas festiwalu „Warszawa Singera”.


W wielu placówkach kultury stolicy, ale przede wszystkim na pl. Grzybowskim i okolicach ulicy Próżnej, odbędzie się XV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Patronem festiwalu, urodzony w Warszawie noblista, stał się symbolem nie tylko kultury, która została zniszczona przez II wojnę światową, ale także współczesnej twórczości wielu artystów żydowskich, którzy w swych dziełach nawiązują do przedwojennej tradycji.

- Festiwal Kultury Żydowskiej nie jest kolejnym wydarzeniem kulturalnym jakich co roku odbywa się w Warszawie wiele – powiedziała podczas konferencji prasowej Renata Kaznowska, zastępca prezydent Warszawy – To festiwal wyjątkowy bowiem łączy kulturę z tolerancją. W dzisiejszych czasach odnawiającej się ksenofobi i rasizmu przesłanie tego festiwalu jest szczególnie ważne – dodała wiceprezydent.

Za czasów Singera Warszawa była wielobarwnym tyglem kultur i tradycji. Festiwal jest udanym przykładem oddania atmosfery tamtego świata. Jest też swoistym rodzajem refleksji o społeczności integralnie związanej i współtworzącej historię naszego miasta.

Na bogactwo programu oraz udział ponad 250 wykonawców z Polski i świata zwróciła uwagę dyrektor artystyczna festiwalu Gołda Tencer. Podkreśliła także symbolikę miejsca – pl. Grzybowski – gdzie odbędą się główne wydarzenia. Dzięki staraniom miasta w jego sąsiedztwie, przy ul. Próżnej 14 w zabytkowej kamienicy, powstanie stała siedziba Teatru Żydowskiego.

– To będzie nasz dom, z którego nikt nas już nie wyrzuci – powiedziała Gołda Tencer.
XV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 25 sierpnia – 2 września. Program znajduje się tutaj

Synagoga Nożyków
Drugiego dnia festiwalu, w niedzielę, 26 sierpnia, Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy, brał udział w spotkaniu w synagodze przy ul.Twardej. W swojej wypowiedzi nawiązał do tradycji Warszawy Singera i wartości jakie niesie ze sobą ten festiwal:  15 lat to piękny wiek dojrzewania. Po nim już tylko dorosłość, często trudna, chmurna, pełna wyzwań, którym trzeba sprostać. Wchodzimy w nią z nadzieją, ale i pewnym niepokojem - wszak (jak mówiła Wielka Poetka) tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono… - powiedział W. Paszyński i dodał:
15 lat temu, gdy idea Festiwalu jeszcze raczkowała, sens naszych spotkań był jasny i oczywisty: przypomnieć, że Warszawa była miastem wielu kultur, które złożyły się na jego dzisiejszy, genetyczny kod. Znaczącą część tego kodu zawdzięczamy żydowskim mieszkańcom stolicy - wybitnym uczonym, twórcom, artystom, przedsiębiorcom - do dziś, w Chagallowskim rytmie tańczącym nad dachami naszego miasta.

W 15 roku Warszawy Singera pamiętać o tym należy w dwójnasób. Coraz częściej bowiem, na naszych ulicach, ekranach telewizorów i komputerów, w radiowych głośnikach i licznych publikacjach słyszymy powracające echo tych samych słów, które niegdyś niosąc pogardę i nienawiść, zapowiadały pogromy, Holocaust, wydarzenia marcowe… Niestety, prawdziwie.
Świata Singera już nie ma. I nigdy nie wróci. Ale świadomość tej bezpowrotności powinna przypominać, że wszystko, co piękne, wolne i kolorowe wymaga troskliwej pielęgnacji. Gdy jej zabraknie, brunatna fala odradzającej się ksenofobii, tępego nacjonalizmu pogrąży nas po raz kolejny. Festiwal sprawdza, jak chciała Szymborska, czy nie daliśmy się jej ponieść. I jest swoistym falochronem. Niech tak zostanie na kolejne lata  - podkreślił prezydent.

Festiwal patronatem objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, a jego realizacja jest współfinansowana z budżetu miasta.