Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wystawa „Maria Marii. Chemia rysunku”

opublikowany: środa, 17. kwietnia 2019 - 16:46, Katarzyna Pienkowska

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 17 kwietnia 2019, o godzinie 19.00 w muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu #CafePolon. Wystawa jest otwarta do 12 maja.


Wystawa stanowi osobisty hołd Marii Targońskiej dla Marii Skłodowskiej-Curie, której odwaga poszukiwań była jedną z ważnych inspiracji dla artystki. W swym laboratorium sztuki Maria Targońska eksperymentuje, łącząc techniki rysunku ołówkiem i laserunku.

Wernisaż O rysunkach Marii Targońskiej pisano: „Prace Marii mają jedność zamierzenia, ciągłość przestrzeni, klimat wyciszonej melancholii, a może raczej są uważnym pochyleniem się nad rzeczami pozornie mało efektownymi, nad drobinami, które możemy odczytywać jako źdźbła trawy, odprysk światła (…)”. Prof. Kiejstut Bereźnicki. Sopot, 1992 (Maria Targońska. Materia przestrzeni, Sopot 2012).

Maria Targońska profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia malarstwo i rysunek. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku w latach 1975–1980, dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje na gdańskiej ASP, obecnie kieruje Katedrą Rysunku na Wydziale Malarstwa. Od 2009 roku zasiada w Komisji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2005 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu „Muza Sopocka” w dziedzinie sztuki. Jej prace były prezentowane na ponad 30 wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych w kraju i za granicą.