Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wypłaciliśmy miliard złotych z tarczy!

opublikowany: poniedziałek, 21. września 2020 - 15:35, Maciej Dziubiński

Warszawa wypłaciła już ponad 1 mld 2 mln zł z tzw. tarczy antykryzysowej. Nasi urzędnicy rozpatrzyli 174 986 wniosków o pomoc z tarczy. To 99,6 proc. wszystkich, które do nas wpłynęły.


Dzięki sprawnej pracy naszych urzędników do poniedziałku, 21 września, do godz. 15.00 miasto rozpatrzyło już 174 986 ze 175 736 wniosków, które do tej pory przedsiębiorcy u nas złożyli. 159 869 z nich - pozytywnie. Warszawa wypłaciła przedsiębiorcom 1 002 135 916,59 z tzw. tarczy antykryzysowej, czyli ze środków przyznanych przez rząd w ramach wsparcia dla firm w związku z pandemią COVID-19.

Najliczniej zgłaszają się do nas i uzyskują wsparcie firmy prawnicze, firmy doradztwa gospodarczego, firmy IT, prywatne praktyki medyczne, dentystyczne i fizjoterapii, przedsiębiorstwa przewozowe i taksówkarskie, agencje reklamowe, firmy księgowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, firmy doradztwa z zakresu informatyki oraz przedsiębiorstwa gastronomiczne. W zakresie dofinansowań do wynagrodzeń wsparcie najczęściej otrzymują restauracje i inne firmy gastronomiczne oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wśród samozatrudnionych najczęściej dofinansowanie otrzymują taksówkarze i inni przewoźnicy, lekarze, dentyści i fizjoterapeuci oraz fryzjerzy i kosmetyczki.

Ale to nie wszystko: Warszawa wspiera też firmy w ramach własnych możliwości. Warszawscy przedsiębiorcy korzystają m.in. z obniżek czynszu w lokalach miejskich, obniżek czynszu dzierżawnego za zajęcie pasa drogi, ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych od nieruchomości oraz podatku od środków transportu. Z ułatwień tych skorzystało kilka tysięcy przedsiębiorców.

Firmy korzystają też z oferty Centrum Przedsiębiorczości Smolna, gdzie otrzymują bezpłatne doradztwo księgowe, prawne i finansowe.

Z kolei 22 września wejdzie w życie następne ułatwienie, które odciąża finansowo firmy z branży gastronomicznej: radni przedłużyli termin uregulowania opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Trzecią ratę będzie można zapłacić do 31 grudnia 2020 r. Dotyczy to podmiotów, które sprzedają alkohol do spożycia na miejscu, nie obejmuje sklepów.