Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wyjątkowa wizyta w metrze, czyli spełniona obietnica

opublikowany: środa, 17. kwietnia 2019 - 17:31, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy w Centralnej Dyspozytorni Metra Warszawskiego

Wizyta na Stacji Techniczno-Postojowej metra na Kabatach była jednym z marzeń pracowników klubokawiarni „Życie jest fajne”, w której pracują dorosłe osoby z autyzmem. Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy obiecał spełnić ich pragnienie. W środę, 17 kwietnia, odbyła się wyjątkowa wycieczka.


19 marca prezydent stolicy odwiedził klubokawiarnię „Życie jest fajne” (ul. Grójecka 68), czyli miejsce pracy dla dorosłych autystów. To lokal, w którym osoby chore nie tylko znajdują zatrudnienie, ale uczestniczą w codziennej terapii. To tam spędzają czas, ale przede wszystkim poznają ludzi.

W trakcie swojej wizyty prezydent spytał pracowników kawiarni: „Co prezydent Warszawy mógłby dla Was zrobić?”. Odpowiedzi było wiele, ale gdy padł pomysł odwiedzenia serca warszawskiego metra wszyscy byli zgodni. Prezydent zobowiązał się spełnić ich pragnienie. Po niespełna miesiącu od tej deklaracji odbyła się wyjątkowa wycieczka na Stację Techniczno-Postojową Kabaty.

Gości po siedzibie metra oprowadzał prezes – Jerzy Lejk. Zwiedzanie rozpoczęło się od Centralnej Dyspozytorni. Tam uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć stanowiska pracy dyspozytorów ruchu I i II linii, dyżurnego metra, a także miejsca pracy osób odpowiedzialnych m.in. za łączność, zasilanie czy wentylację.

Zwiedzający dopytywali m.in. ile prądu dziennie zużywa warszawskie metro. Padały również pytania o szczegóły związane z działaniem monitoringu, systemu Ręcznego Ostrzegania Pożarowego, czy liczbę pociągów obsługujących obie nitki podziemnej kolei.

Kolejny punktem zwiedzania była potężna hala elektrowozowni. Tam goście mieli szansę zobaczyć miejsca postojowe pociągów, ale przede wszystkim intersujące stanowiska przeglądowe i naprawcze. Jednak największe emocje towarzyszyły gościom podczas wizyty w kabinie maszynisty. Każdy mógł zasiąść za pulpitem pociągu Inspiro i poczuć się przez chwilę jak prowadzący skład metra.

Zwieńczeniem wycieczki był pokaz sprzętu ratowniczego wykorzystywanego przez Zakładową Służbę Ratowniczą Metra Warszawskiego.

Poniżej krótka fotorelacja z wycieczki.

Wsparcie dorosłych osób z autyzmem
W Warszawie funkcjonuje 16 ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i całościowymi zaburzeniami rozwoju tj.  w tym osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Ośrodki zapewniają opiekę, rehabilitację społeczną i terapię, aby utrzymać lub zwiększyć samodzielność uczestników. Warszawiacy z autyzmem korzystają również z siedmiu warsztatów terapii zajęciowej i ze środowiskowych domów samopomocy. Nowym projektem jest tworzenie i wsparcie grup samopomocowych dla młodzieży i dorosłych z autyzmem oraz zespołem Aspergera. Będą to grupy samopomocowe, trening PEERS i Klub Przyjaźni.

Na warszawskiej Pradze działa również mieszkanie chronione treningowe dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym zespołem Aspergera i autyzmem. Mieszkanie dla czterech osób ma charakter rotacyjny. Jego tymczasowi lokatorzy mają zapewnioną pomoc w zakresie rehabilitacji społecznej – usamodzielniającej, m.in. poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne i porządkowe.

Miasto będzie poszerzać ofertę  usług dla osób  z całościowymi zaburzeniami rozwoju w tym osób z autyzmem i zespołem Aspergera w szczególności w zakresie dziennych form wsparcia.