Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wizyta w Ośrodku Parkinsona w Warszawie

opublikowany: piątek, 25. stycznia 2013 - 14:22, Magdalena Łań
Sala do ćwiczeń w ośrodku. Fot. R.Motyl fot. Sala do ćwiczeń w ośrodku. Fot. R.Motyl

Rozpoczęły się zajęcia w Ośrodku Parkinsona. Jest to jedyna tego typu placówka na Mazowszu, która powstała w ramach projektu unijnego. Wartość projektu to blisko 3 mln zł. Działania są skierowane łącznie do 660 osób, w tym 470 dotkniętych chorobą i 190 opiekunów. Zapisy jeszcze trwają!


Ośrodek odwiedziła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Na podkreślenie zasługuje fakt, że Ośrodek swoje działania kieruje nie tylko do chorych, ale także do ich opiekunów, gdyż Parkinson to choroba dotykająca całe rodziny. – zaznaczyła Prezydent Warszawy. – Życzę Państwu, aby praca tutaj była źródłem satysfakcji, bowiem pomoc jaką niesiecie daje ulgę tym, którym ciężar jaki dźwigają zdaje się już nie do zniesienia. Nikt w obliczu choroby nie powinien być sam.

Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób dotkniętych chorobą Parkinsona oraz pomoc ich rodzinom. Zajęcia mają przeciwdziałać izolacji osób chorych, ograniczyć skutki niepełnosprawności fizycznej, pomóc w powrocie na rynek pracy nie tylko chorym, ale również ich opiekunom.

Bezpłatne zajęcia i porady
Z zajęć rehabilitacyjnych, terapii czy poradnictwa zawodowego można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku. W ciągu dnia są zapewnione posiłki, napoje oraz miejsce do odpoczynku. Dziesięciu najbardziej wymagających pomocy uczestników zajęć może liczyć na bezpłatny transport do Ośrodka.
Specjaliści pracujący w Ośrodku pomagają również w rozwiązywaniu codziennych problemów, m.in. poprzez codzienną rehabilitację, uzyskiwanie wsparcia grupowego potrzebnego do przełamywania poczucia osamotnienia i wykluczenia, pomocy psychologicznej w radzeniu sobie z obniżonym nastrojem wynikającym z choroby. Aktywizowanie chorych polegać będzie również na podejmowaniu samodzielnego wysiłku (treningi poznawcze, społeczne, zadaniowe). To wszystko zaś przekłada się na wzrost poczucia własnej wartości osób z chorobą Parkinsona. Na uczestników czekają też bezpłatne wyjazdy szkoleniowe i integracyjne.

Ośrodek powstał w nowym budynku przychodni przy ul. Strusia 4/8 (SZPZLO Warszawa Wawer). W salach znajduje się nowoczesny sprzęt rtv, drabinki, maty, schody i poręcze korekcyjne, stoły masażu i inne niezbędne wyposażenie do rehabilitacji oraz wsparcia psychologicznego i zawodowego.

Do kogo jest skierowany projekt?
Z zajęć mogą korzystać osoby, które:
- posiadają zaświadczenie lekarskie o zdiagnozowanej chorobie Parkinsona lub są opiekunem osoby z chorobą Parkinsona,
- mieszkają w Warszawie,
- mają 20-64 lat,
- są nieaktywne zawodowo.

Jakie zajęcia i kiedy?
Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 Ośrodek dla osób z chorobą Parkinsona oferuje: rehabilitację, ergoterapię, ćwiczenia usprawniające, terapię zajęciową oraz poradnictwo zawodowe. Są także grupy wsparcia dla chorych i ich opiekunów.
Dojazd autobusami 521 bądź kolejką SKM, Koleje Mazowieckie (przystanek PKP WAWER), lub autobusami nr 125, 305, 411, 502, 525, 704, 720, 722, 730.(przystanek Trawiasta)

Gdzie i w jaki sposób można się zapisać?
Aby uczestniczyć w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i deklarację, które znajdują się na stronie internetowej oraz w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urząd Miasta st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa, pok. 21.

Wnioski można składać w:
- Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa, pok. 21,
- Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona, ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa,
- SZPZLO Warszawa Wawer, ul. Strusia 4/8 04-564 Warszawa, pok. 301 (sekretariat),
oraz w formie elektronicznej na adres e-mail: erahman@um.warszawa.pl, lwieczorek@um.warszawa.pl.

Choroba Parkinsona jest nieuleczalnym, przewlekłym schorzeniem neurologicznym rozwijającym się przez szereg lat. Objawy nasilają się wraz z upływem czasu i rozwojem choroby. Choć największa liczba zachorowań przypada na okres po 50 roku życia zdarza się, że chorują osoby młodsze, przed 30 rokiem życia. Szacuje się, że w Polsce choruje 60-80 tysięcy osób.