Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Światowy Dzień Uchodźcy

opublikowany: piątek, 8. czerwca 2018 - 15:36, Konrad Klimczak

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Warszawa od lat aktywnie pomaga osobom, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą i mieszkają w stolicy. Z okazji święta zapraszamy do udziału w ciekawych, bezpłatnych wydarzeniach.


Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest od 18 lat, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, dla upamiętnienia 50. rocznicy przyjęcia konwencji ONZ na temat uchodźców.

Miasto st. Warszawa podejmuje szereg działań na rzecz pomocy osobom, które uzyskały na terenie Polski status uchodźcy i osiedliły się w Warszawie. Realizatorem zadania dotyczącego integracji cudzoziemców jest Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Celem udzielanej przez WCPR pomocy jest zapewnienie uchodźcom i osobom objętym ochroną uzupełniającą wsparcia w początkowym okresie adaptacji do warunków życia w Polsce. Podstawową rolą WCPR w realizacji tego zadania jest rozpoznanie bieżącej sytuacji cudzoziemca, określenie jego potrzeb oraz zapewnienie adekwatnej pomocy.  Podejmowane działania Miasta na rzecz cudzoziemców wynikają z wizji Warszawy zawartej w Strategii Warszwa2030, jako przyjaznego miejsca i otwartej metropolii. 

 

Światowy Dzień Uchodźcy - wykaz wydarzeń:

 

 • Kirgiskie warsztaty filcowania - 15 czerwca w godz.  16.00 – 20.00

 

 

Warsztaty poprowadzi uchodźczyni z Kirgistanu - Pani Elmira Abasbekova.

W programie wydarzenia:

 • prezentacja o Kirgistanie,
 • prezentacja o kirgiskim filcu,
 • quiz z nagrodami,
 • warsztaty filcowania,
 • degustacja kirgiskich dań i słodyczy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: samir@cww.waw.pl

Miejsce: Centrum Wielokulturowe w Warszawie ul. Jagiellońska 54.

Organizator: Centrum Wielokulturowe.

 • Projekt home*eu: peace party - 20 czerwca, godz. 17.00

PEACE PARTY to wielokulturowa impreza z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

W programie:

 • premiera animacji poklatkowej,
 • otwarcie wystawy,
 • występy zespołów młodzieżowych,
 • prezentacja projektu,
 • poczęstunek.

Projekt realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ oraz Funduszu Animacji Kultury WPEK. Więcej: www.zacisze.waw.pl

Miejsce: Dom Kultury „ZACISZE” ul. Blokowa 1.

Organizatory: Dom Kultury „ZACISZE” z Partnerami.

 • Uchodźcze akcenty w wystawie „Obcy w domu” - 20 - 25 czerwca

Do wystawy czasowej „Obcy w domu – wokół Marca ‘68” w muzeum Polin zostaną na tydzień dodane przedmioty należące do uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Polsce – korzystających z pomocy Fundacji Ocalenie. Będzie można oglądać je przez tydzień.

Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ul. Anielewicza 6.

 • Dzień Uchodźcy w WCPR - 20 czerwca, w godz. 8.00-16.00

Zapraszamy do siedziby Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Lipińskiej 2 na dzień otwarty, w ramach którego odbędzie się:

 • wystawa zdjęć „Codzienność Dzieci Uchodźczych”,
 • wspólne malowanie najdłuższego rysunku świata „Zostaw swój ślad”,
 • drobny poczęstunek kuchni międzynarodowej,
 • atrakcje dla dzieci,
 • pracownicy działu Integracji Społecznej i Interwencji Kryzysowej będą dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wspierania cudzoziemców posiadających ochronę międzynarodową,
 • o godzinie 15.00 zapraszamy na wspólne czytanie bajek z różnych regionów świata.

Miejsce: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Lipińskiej 2.

Organizator: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

 • Warszawski tramwaj - 20 czerwca, w godz. 12.00-14.00

Trasa: Pl. Narutowicza – Filtrowa – Pl. Zbawiciela – Pl. Bankowy – Most Śląsko-Dąbrowski – DW. Wileński – Ratuszowa zoo – Jagiellońska – Rondo Starzyńskiego – Starzyńskiego – Odrowąża – Rembielińska - Żerań Wschodni (powrót tą samą trasą na Pl. Narutowicza)

W tramwaju będzie można porozmawiać z ekspertami zajmującymi się migracjami. Spotkać się z uchodźcami, którzy mieszkają w Warszawie. Dowiedzieć się jak trafili do Polski i jak tutaj urządzili sobie życie. Przedstawiciele miasta i instytucji miejskich opowiedzą też, jak pomagają uchodźcom. Przygotowaliśmy rodzinne quizy i inne atrakcje.

W tramwaju będziemy gościli przedstawicieli instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, agencji międzynarodowych działający na rzecz imigrantów, ekspertów ds. migracji.  

 • Bogowie - 23 czerwca, godz. 19.00

W wielokulturowej grupie performerów – amatorów i osób związanych ze sztuką, konfrontujemy się z tematem wiary jako czynnika porządkującego nasze życie. Zastanawiamy się, jak fakt, że wierzymy w  wolny rynek, powszechną sprawiedliwość, świat bez granic czy zrównoważony rozwój wpływa na nasze codzienne wybory i funkcjonowanie w świecie. Odwołujemy się do bezpośrednich doświadczeń członków grupy – uchodźców, migrantów oraz Polaków, pytamy w co wierzą, a  czego się boją, na co mają wpływ w codziennym życiu, kiedy wątpią w swoją sprawczość, a kiedy czują się bogami. Zderzamy nasze wierzenia z przesądami, stereotypami, słabymi punktami tej wiary. Próbujemy prześwietlić to, co najbardziej odróżnia gatunek ludzki od innych zwierząt. 

Spektakl jest trzecią częścią teatralnej trylogii Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie, efektem końcowym kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych, tanecznych, muzycznych i wizualnych z udziałem Polaków, migrantów i uchodźców.

Rezerwacja miejsc rusza 4 czerwca: a.borkowska@strefawolnoslowa.pl

Miejsce: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübner,a ul. Jana Zamoyskiego 20, Scena Duża.

Organizatorzy: Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny im. Zbigniewa Hübnera.

 • Piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy - 23 czerwca, w godz. 11.00-15.00

Zapraszamy na międzykulturowy piknik na Łące Leśmiana. Na gości będą czekać gry, koce i leżaki. Podczas pikniku będzie szansa skosztowania potraw kuchni syryjskiej i czeczeńskiej. Dania przygotują uchodźczynie z tych krajów. Będziemy też częstować świeżymi chałkami i innymi smakołykami przygotowanymi własnoręcznie przez osoby na co dzień pracujące w Muzeum POLIN lub związane z Fundacją Ocalenie.

Miejsce: Łąka Leśmiana obok Muzeum Polin

 • Żywa biblioteka - 24 czerwca, w godz. 11.00 -14.00

Spotkanie organizowane w formule Żywej Biblioteki. Zapraszamy na 15 minutowe rozmowy między innymi z: uchodźcą, muzułmaninem, osobą z niepełnosprawnością, osobą czarnoskórą. 

Miejsce: Centrum Wielokulturowe w Warszawie, ul. Jagiellońska 54.

Organizator: Centrum Wielokulturowe.

 • Aukcja sztuki na rzecz Refugees Welcome - 24 czerwca, godz. 18:00

Charytatywna aukcja polskiej sztuki, z której cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Ponad 50 artystów zgodziło się już przekazać swoje prace na rzecz uchodźców, w tym tak uznani twórcy jak Wilhelm Sasnal. Będzie je można obejrzeć podczas wystawy przedaukcyjnej w Powidokach.

Miejsce: Powidoki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 Warszawa

Organizatorzy: Fundacja Ocalenie, Muzeum POLIN

 • Rozmowy o uchodźcach - 24 czerwca, godz. 10.00-15.00

Na skwerze Mitteranda stanie namiot inicjatywy Dom Otwarty, w którym wolontariuszki będą czekały na warszawiaków, którzy chcieliby porozmawiać o swoich obawach i wątpliwościach związanych z  migracjami, albo włączyć się w jakiś sposób w działania na rzecz warszawskiej społeczności uchodźczej. Na stoisku dostępne będą materiały edukacyjne i atrakcje dla dzieci.

Miejsce: skwer Mitteranda od strony ulicy Matejki.

Organizator: Dom Otwarty.

 • Dni Uchodźcy - 30 czerwca - 1 lipca, godz.  11.00

Piknik rodzinny w programie m.in. warsztaty rodzinne, spektakle, spotkania edukacyjne. Przybędą do nas reporterzy i fotoreporterzy, którzy byli w różnych częściach świata, doświadczyli i opisali sytuację uchodźców. Zobaczymy na czym polega kryzys i jak możemy współpracować nad jego rozwiązaniem. Dzieci zbudują na warsztatach „dom dla uchodźcy”. Przybędą także uchodźcy, by podzielić się z nami swoimi opowieściami. Spróbujemy specjałów kuchni z rejonów, z których musieli uciec.

Więcej: www.sdk.waw.pl

Miejsce: Scena Plenerowa/SDK, ul. J. S. Bacha 15.

Organizator: Służewski Dom Kultury.