Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Świętujemy stulecie – skwer imienia gen. Marka Bezruczki

opublikowany: czwartek, 13. sierpnia 2020 - 12:35, Marta Plasota
R. Motyl fot. R. Motyl
Uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą skweru

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. upamiętniono generała Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którego imię od dzisiaj nosi skwer w Dzielnicy Wola.


13 sierpnia, przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej, uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru polsko-ukraińskiego bohatera.

Generał Marko Bezruczko (1883-1944) urodził się w carskiej Rosji i tam uczył się żołnierskiego fachu. Gdy tylko uzyskał taką możliwość, zaangażował się w służbę na rzecz niepodległości Ukrainy, stając na czele I Oddziału Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Z ramienia ukraińskich formacji zasłużył się w obronie Rzeczypospolitej. A pochowany został na wolskim cmentarzu prawosławnym.

Człowiek, którego własna świadomość i tożsamość określała jednoznacznie jako Ukraińca, został jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wojny, którą my, Polacy, słusznie postrzegamy jako jeden z naszych największych wojskowych triumfów w historii – zgodnie zresztą z oceną profesjonalnych historyków, którzy tę wojnę i kluczową dla jej losów Bitwę Warszawską zaliczają do najważniejszych w dziejach Europy i świata – powiedział Michal Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodał – Mam nadzieję, że ten skwer będzie dobrze służył mieszkańcom Woli i całej stolicy, ale też przyczyni się do utrwalania pamięci o silnych polsko-ukraińskich związkach i budowania przyjaźni między naszymi narodami.

W wydarzeniu udział wzięli m.in: Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy, przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Opieki nad Mogiłami Żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Inicjatorami upamiętnienia gen. Marka Bezruczki w nazewnictwie Warszawy są stołeczni radni, którzy 30 lipca 2020 r. podjęli stosowną uchwałę nr XXXIV/1004/2020.