Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa – Zagrzeb miasta partnerskie

opublikowany: piątek, 23. września 2011 - 13:21, Magdalena Łań
Prezydent Warszawy z upominkiem od Prezydenta Zagrzebia. Fot. R. Motyl fot. Prezydent Warszawy z upominkiem od Prezydenta Zagrzebia. Fot. R. Motyl

Prezydent m.st. Warszawy oraz Prezydent Zagrzebia Milan Bandić podpisali w Ratuszu „Porozumienia o przyjaźni i współpracy pomiędzy miastem stołecznym Warszawą i miastem Zagrzeb”. Obie stolice zobowiązują się w nim do wzmacniania relacji gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i ekologicznych.


Porozumienie będzie praktycznym narzędziem, które pozwoli zacieśniać dotychczasowe kontakty i współpracę między naszymi miastami. – powiedziała podczas uroczystości Prezydent Warszawy - Otworzy ono szersze możliwości współpracy obydwu stolic w dziedzinie zarządzania miastem. Pozwoli też skutecznie walczyć o wspólne interesy na arenie europejskiej.

Podpisanie porozumienia jest również wyrazem wsparcia przez Warszawę Chorwacji w jej drodze do Unii Europejskiej. – dodała.

Dzisiaj stawiamy kropkę „nad i” w przyjaźni między naszymi miastami.- podkreślił Milan Bandić - Niedawna wizyta premiera Tuska w Republice Chorwacji, jak również dzisiejsza uroczystość otwarcia skweru Chorwackiego w Warszawie to kolejne punkty, które potwierdzają przyjaźń naszych miast i naszych krajów, zarówno Polski, która jest członkiem Unii Europejskiej, jak i Chorwacji, która za dwa lata stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Prezydenci obu miasta wymienili drobne upominki.  Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymała medal Zagrzebia natomiast Milan Bandić fotografię na płótnie widoku Warszawy z 1909 roku.