Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa szczepi przeciw COVID-19 mimo opóźnień rządu w dostawach szczepionek

opublikowany: poniedziałek, 17. maja 2021 - 17:19, Marzena Wojewódzka

W ciągu zaledwie trzech dni od uruchomienia warszawskich punktów szczepień powszechnych skorzystało z nich blisko 10 tys. osób. Jak przekazała jednak Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostawy do Polski szczepionek firmy Johnson & Johnson będą mniejsze niż planowano.


W związku z tym do punktu szczepień na stadionie Legii zamiast 3600 dawek tego preparatu trafi ich tylko 100. Z kolei punkt szczepień w Wawrze z zamówionych 2000 szczepionek firmy Johnson & Johnson, otrzyma również zaledwie 100 dawek. Osoby, które były zarejestrowane na szczepienie tym preparatem, otrzymają propozycję nowych terminów szczepienia.

- Niestety rządowa agencja powiadomiła nas, że do warszawskich punktów szczepień powszechnych trafi ponad 5 tys. mniej dawek preparatu firmy Johnson & Johnson. Producent tej szczepionki zadeklarował uzupełnienie dostaw do końca maja. Liczymy, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy. To nie tylko destabilizuje proces, ale podważa zaufanie do programu szczepień – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, i dodaje: - Wszystkie osoby, które zarejestrowały się na szczepienia preparatem Johnson & Johnson w punktach szczepień na stadionie Legii i w Wawerskim Centrum Kultury otrzymają od nas powiadomienia z propozycją nowego terminu szczepienia. Od początku podkreślaliśmy, że tempo szczepień w miejskich placówkach zależy od dostaw szczepionek zapewnianych przez stronę rządową, szkoda, że po raz kolejny te zawodzą. Złożyliśmy już do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wniosek o ofertę na dostawy w czerwcu do warszawskich punktów szczepień powszechnych 300 tys. szczepionek firmy Pfizer oraz Johnson & Johnson.

Przypomnijmy: 14 maja Warszawa uruchomiła cztery punkty szczepień powszechnych, które działają od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-18.00:

  • na stadionie Legii, ul. Łazienkowska 3;
  • w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21;
  • w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Ossowskiego 25;
  • w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.

Jak podkreśla wiceprezydent Kaznowska do końca maja w czterech warszawskich punktach szczepień powszechnych zaplanowano ponad 80 tys. szczepień. – Punkty są świetnie zorganizowane, po naszej stronie nie ma żadnych opóźnień w procesie szczepień. Od piątku, 14 maja zaszczepiliśmy po blisko 3 tys. osób na stadionie Legii i w hali sportowej na Targówku. Kolejne blisko 2,5 tys. mieszkańców otrzymało dawki w punkcie na Białołęce, a niemal 1,5 tys. osób zaszczepiło się w Wawerskim Centrum Kultury – podsumowuje Renata Kaznowska.

Do wszystkich warszawskich punktów szczepień można wygodnie dojechać transportem publicznym, a do największego z nich, który działa na stadionie Legii kursuje specjalna linia autobusowa 901.

Miejski portal informacyjny

Pod adresem warszawaszczepi.pl znajdują się informacje, jak zarejestrować się na szczepienie w warszawskich punktach szczepień oraz bezpośredni link do automatycznej rejestracji. Na stronie jest również dostępny wykaz wszystkich warszawskich punktów szczepień przeciw COVID-19.

Z kolei osoby, które chcą zostać wolontariuszami w warszawskim punkcie szczepień powszechnych mogą zgłaszać się na stronie ochotnicy.waw.pl.