Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa może przyjąć sto psów ze schroniska w Radysach

opublikowany: wtorek, 23. czerwca 2020 - 16:30, Dominika Wiśniewska
Diuna i Szprota, psy ze Schroniska Na Paluchu Diuna i Szprota, psy ze Schroniska Na Paluchu

Stolica jest otwarta na przyjęcie setki psów ze schroniska w Radysach, w którym interweniowały prokuratura i organizacje prozwierzęce. Decyzją prezydenta Trzaskowskiego potrzebujące czworonogi będą mogły być objęte opieką w warszawskim Schronisku „Na Paluchu”.


W związku ze złą sytuacją w schronisku, które znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, zaoferujemy przyjęcie stu tamtejszych bezdomnych psów. Nasz Paluch ma ostatnio rekordowo małą liczbę podopiecznych, więc bez problemu znajdziemy miejsce dla potrzebujących zwierzaków – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ze względu na wystarczającą liczbę wolnych miejsc w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, miasto oferuje opiekę nad częścią psów i kotów, które szukają tymczasowego schronienia. Pupile będą miały zapewnione wyżywienie, jak również całodobową opiekę weterynaryjną i wsparcie behawiorystów.

Rekordowo niska liczba zwierząt na Paluchu

Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy placówki oraz innych wielbicieli zwierząt, liczba pupili na Paluchu jest teraz rekordowo niska – w najtrudniejszym okresie (lata 2010-2011) w stołecznym schronisku przebywało na co dzień 2400 zwierząt. Teraz na kochający dom czeka 360 psów i 66 kotów. Tylko w zeszłym roku aż 1787 psów i 1184 kotów znalazło nowy dom.

Profesjonalna opieka oraz edukacja

Adopcjom sprzyja aktywna promocja placówki, akcja bezpłatnego czipowania oraz miejski program dofinansowania sterylizacji i kastracji zwierząt. Priorytetem Palucha jest także edukacja warszawiaków o odpowiedzialnej opiece nad domowym pupilem. Placówka sprawowała wcześniej opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie Warszawy i Piaseczna. Od 2018 r. trafiają do niej również czworonogi z Góry Kalwarii, a od 2019 r. z Raszyna. Przygarnięte zwierzęta są czipowane, odrobaczane, szczepione i sterylizowane/kastrowane. W schronisku funkcjonuje również szpital zakaźny oraz ogólny, w którym znajduje się laboratorium, sale diagnostyczne i sale operacyjne.