Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Unia, która mierzy wyżej” – młodzi debatują

opublikowany: środa, 9. października 2019 - 14:47, Konrad Klimczak
Debaty oksfordzkie Debaty oksfordzkie

Miasto zaprasza uczniów szkół średnich z metropolii warszawskiej do udziału w konkursie debat oksfordzkich. Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć wiedzę o Unii Europejskiej, rozwijając przy okazji swoje umiejętności retoryczne.


Tematyka debat dotyczyć będzie wiedzy z zakresu nauk społecznych oraz europeistyki. Konkurs nawiązywać będzie również do priorytetów, jakie zapowiedziała nowa Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen jak i prac Parlamentu Europejskiego.

Stronami debat będą zespoły składające się z trzech uczniów oraz nauczyciela, pełniącego nadzór merytoryczny nad argumentacją grupy. Konkurs składa się z trzech etapów, w których udział weźmie łącznie osiem szkół średnich. Debaty ćwierćfinałowe odbędą się 4 oraz 5 listopada 2019 r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany (ul. Żeromskiego 29). Natomiast półfinały  odbędą się 27 listopada 2019 r. w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56). O dacie i miejscu debaty finałowej poinformujemy w późniejszym terminie. Tegoroczna debata finałowa zostanie połączona z Dialogiem Obywatelskim w temacie przyszłości Europy.

Członkowie drużyny, która zwycięży, zostaną nagrodzeni wyjazdem studyjnym do Brukseli połączonym ze zwiedzaniem instytucji europejskich, zorganizowanym przez prof. dr hab. Danutę Hübner, posłankę do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącą Komisji Spraw Konstytucyjnych.

Tematy debat ćwierćfinałowych:

  • Zapobieganie niebezpiecznym zmianom klimatu priorytetem dla Unii Europejskiej.
  • Polska więcej zyskała, niż straciła w ciągu 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej.
  • Powrót do negocjacji akcesyjnych UE-Turcja realnym sposobem na odbudowę integracji europejskiej.
  • Europejski Korpus Solidarności przynosi wyłącznie korzyści dla młodzieży w Europie.

Zgłoszenia, zawierające wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz komplet podpisanych oświadczeń, należy przesyłać na adres e-mail: europedirect-warszawa@um.warszawa.pl do środy, 16 października, do godz. 16.00. O zakwalifikowaniu drużyn do udziału konkursie, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć tutaj.

Wydarzenie jest organizowane przez miasto stołeczne Warszawa, w ramach prowadzenia Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.