Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Tylko jedna trzecia dzieci pójdzie do żłobka mimo epidemii

opublikowany: piątek, 8. maja 2020 - 16:17, Marzena Wojewódzka

Podsumowaliśmy wyniki ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich maluchów, uczęszczających do żłobka. Jedynie 34% opiekunów deklaruje potrzebę skorzystania z tej formy opieki dla swoich dzieci.


Rodzice 4500 spośród 13 500 maluchów zadeklarowali posłanie swoich dzieci do żłobka, gdy tylko placówki będą uruchomione. 

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Warszawa może uruchomić żłobki, jednak liczba dzieci w grupie nie może przekroczyć 12 osób. Konieczne jest też zapewnienie 4 m2  powierzchni na jedno dziecko.

Według rekomendacji Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Edukacji Narodowej pierwszeństwo do opieki w żłobkach będą miały dzieci rodziców pracujących w ochronie zdrowia, służbach mundurowych oraz pracowników handlu i produkcji branż związanych ze zwalczaniem COVID-19 - podobnie jak to ma miejsce w przypadku przedszkoli.

Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od środy, 6 maja. Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja - warunkiem jest jednak uszczegółowienie wytycznych sanitarnych, na co wciąż czekamy, zrealizowanie zakupów środków ochrony osobistej dla pracowników  oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli do nałożonych wymogów sanitarnych. Musimy mieć pewność, że zapewniliśmy maksimum bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom. 

O ostatecznym terminie otwarcia żłobków i przedszkoli poinformujemy w osobnym komunikacie.