Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Tablica ku czci Pawła Frenkla, dowódcy ŻZW - odsłonięta

opublikowany: wtorek, 20. marca 2012 - 14:30, Robert Trzaska
R. Motyl fot. R. Motyl
Tablica ku czci Pawła Frenkla – dowódcy ŻZW

Dowódca Żydowskiego Związku Wojskowego podczas powstania w warszawskim getcie, Paweł Frenkiel, został upamiętniony tablicą na budynku przy ul. Grzybowskiej 5a, w miejscu, gdzie w 1943 roku poległ w starciu z oddziałem niemieckim.


Tablica, którą dziś odsłaniamy, przypomina o śmierci w walce  z Niemcami Pawła Frenkla i jego towarzyszy z żydowskiego ruchu oporu. Śmierci tym bardziej dramatycznej, że zadanej miesiąc po powstaniu w getcie w 1943. – powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, zaznaczając że odsłaniana tablica przypomina fragment historii naszego miasta, w którym przez wieki mieszkali Żydzi. – Niedawno na ulicach Warszawy zostały oznaczone jego granice przez lata wymazywane z mapy miasta. Na Muranowie powstaje, budowane także z funduszy miejskich, Muzeum Historii Żydów Polskich. Dzięki temu pokolenia urodzone już po wojnie poznają zaginiony świat polskich Żydów.

W uroczystości, obok Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wzięli udział: Gideon Saar - minister edukacji Państwa Izrael, Mirosław Sielatycki – wiceminister edukacji, Mosze Arens - inicjator powstania tablicy, były minister obrony i spraw zagranicznych Izraela oraz Zvi Rav-Ner – ambasador Państwa Izrael.

Paweł Frenkel był jednym z dowódców Żydowskiego Związku Wojskowego, gdzie kierował m.in. Departamentem Wojskowym. Podczas powstania w getcie warszawskim wsławił się obroną  Nalewek, w rejonie placu Muranowskiego. Poległ mając 23 lata w starciu zbrojnym z oddziałem niemieckim 19 czerwca 1943 r.