Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szkoła na Żoliborzu „Zabytkiem zadbanym”

opublikowany: czwartek, 16. maja 2019 - 13:41, Tomasz Demiańczuk
R. Motyl fot. R. Motyl
Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy ogląda efekty prac konserwatorskich

Przeprowadzenie remontu elewacji przy zachowaniu śladów ostrzału to prawdziwa sztuka. Nic więc dziwnego, że budynek Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 otrzymał ministerialne wyróżnienie „Zabytek zadbany”. Na ręce dyrekcji palcówki trafił okolicznościowym dyplom i specjalna tablica informacyjna.


W czwartek, 16 maja, Szkołę Podstawową Specjalną nr 123 odwiedziła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. Jej wizyta związana była z wyjątkowym wyróżnieniem. Budynek szkoły przy ul. Czarnieckiego 49 na Żoliborzu zdobył nagrodę w konkursie „Zabytek zadbany” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obiekt otrzymał wyróżnienie w kategorii „za utrwalanie wartości zabytkowej obiektu”.

To wyjątkowy świadek historii Żoliborza i Warszawy. Przeprowadzenie tak poważnego remontu przy zachowaniu szczególnego charakteru tego obiektu, było nie lada wyzwaniem. To, że udało mu się sprostać, stanowi dla nas ogromny powód do dumy – mówiła podczas spotkania Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To jedyny obiekt w Warszawie, wyróżniony przez wszystkie edycje w ministerialnym konkursie „Zabytek zadbany”. O tym jak wartościowe jest to wyróżnienie może świadczyć fakt, że budynek szkoły wygrał rywalizację m.in. z kamienicami Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta – dodał Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Z rąk prezydent Kaznowskiej wyróżnienie odebrała Jadwiga Boguszewska, dyrektorka szkoły. Oprócz pamiątkowego dyplomu otrzymała również specjalną tablicę informacyjną, która wkrótce zawiśnie obok wejścia głównego.

Trochę historii
Budynek Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego jest prawdziwym świadkiem historii Warszawy. Wzniesiony w latach 1930-1934 gmach (wg. projektu Jana Koszyc-Witkiewicza) w niemal nienaruszonym stanie przetrwał okres II wojny światowej. Walki, szczególnie te z okresu powstania warszawskiego, pozostawiły jednak trwały znak na elewacji budynku – ponad trzy tysiące śladów ostrzału. M.in. dlatego budynek w 1991 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Z uwagi na pogarszającą się kondycję budynku zdecydowano się przeprowadzić kompleksowy remont. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi na wschodniej i części północnej elewacji miały zostać zachowane ślady po kulach. Prace remontowo-konserwatorskie trwały od czerwca 2016 r. do lipca 2017 r. Oprócz kompleksowej renowacji budynku, odtworzono wówczas zdegradowane schody wejścia głównego i kuchennego, wymieniono także rynny i parapety, a także uzupełniono oświetlanie zewnętrzne.

Remont, pod okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków, przeprowadził Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a generalnym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków ,,Mateusz” z Warszawy. Koszt inwestycji wyniósł 1 402 170,45 zł brutto.

Zdjęcia

Budynek szkoły przy ul. Czarnieckiego 49 jest prawdziwym świadkiem historii Warszawy. fot. R. Motyl W czwartek, 16 maja, Szkołę Podstawową Specjalną nr 123 odwiedziła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. Jej wizyta związana była z wyjątkowym wyróżnieniem. fot. R. Motyl Z rąk prezydent Kaznowskiej wyróżnienie odebrała Jadwiga Boguszewska, dyrektorka szkoły. fot. R. Motyl Oprócz pamiątkowego dyplomu dyrektorka Jadwiga Boguszewska otrzymała również specjalną tablicę informacyjną, która wkrótce zawiśnie obok wejścia głównego. fot. R. Motyl Budynek szkoły przy ul. Czarnieckiego 49 na Żoliborzu zdobył nagrodę w konkursie „Zabytek zadbany” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obiekt otrzymał wyróżnienie w kategorii „za utrwalanie wartości zabytkowej obiektu”. fot. R. Motyl Historię szkoły i budynku przy ul. Czarnieckiego 49 można poznać w książce "Szkoła z pienika", która została napisana przez uczniów. Dla każdego z uczestników uroczystości przygotowano egzemplarz tej publikacji. fot. R. Motyl Spotkanie w szkole było równiez okazją do rozmowy z uczniami. fot. R. Motyl Wejście główne do budynku - na elewacji widoczne zachowane ślady walk z okresu powstania warszawskiego. fot. R. Motyl Wzniesiony w latach 1930-1934 gmach (wg. projektu Jana Koszyc-Witkiewicza) w niemal nienaruszonym stanie przetrwał okres II wojny światowej. Walki, szczególnie te z okresu powstania warszawskiego, pozostawiły jednak trwały znak na elewacji budynku – ponad trzy tysiące śladów ostrzału. M.in. dlatego budynek w 1991 r. został wpisany do rejestru zabytków. fot. R. Motyl