Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Surfuj latem po Warszawie

opublikowany: środa, 24. lipca 2013 - 9:25, Magdalena Łań
Oznaczenie Hot Spotu w rejonach zabytkowych stolicy fot. Oznaczenie Hot Spotu w rejonach zabytkowych stolicy

Latem dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Dzięki miejskiej sieci Wi-Fi, czyli bezpłatnego, bezprzewodowego i 24-godzinnego dostępu do Internetu, możemy surfować w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie. Około 150 Hot Spotów codziennie służy zarówno turystom, jak i mieszkańcom.


Hot Spoty rozmieszczone są w miejscach najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym oraz tam, gdzie zbiera się największa liczba mieszkańców. Są to m.in. Trakt Królewski, Stare Miasto, okolice Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Podzamcze, pl. Defilad, park Fontann, park Kazimierzowski, plac Grzybowski, Pasaż Wiecha, park Sowińskiego, park Cietrzewia oraz w wybranych lokalizacjach Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra. Ponadto, sieć bezprzewodowa jest dostępna w większości Wydziałach Obsługi Mieszkańców w Urzędach Dzielnic oraz w lokalizacjach Urzędu m.st. Warszawy. Miejsca dostępności Internetu bezprzewodowego oznakowane są tablicami z napisem „HOT SPOT UM-Warszawa”, które są w kolorze niebieskim lub brązowym, w przypadku umieszczenia ich na zabytkach.

Już niedługo będzie można surfować po sieci w siedmiu nowych miejscach w Warszawie: na placu Zbawiciela, w Alejach Jerozolimskich przy skrzyżowaniu z ul. Emilii Plater, na placu Piłsudskiego (u zbiegu z Królewską), w okolicach Rotundy (ul. Marszałkowska/Al. Jerozolimskie), na placu Na Rozdrożu (Koszykowa/Al. Ujazdowskie), na ul. Brackiej (Chmielna/Bracka/Krucza) oraz na placu Teatralnym (Wierzbowa/Senatorska).
Każdy z obecnych i przyszłych punktów ma zasięg o średnicy do ok. 300-400 m, w zależności od lokalnych warunków oraz typu używanego urządzenia. Surfować można za darmo, 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Warszawski Hot Spot pozwala na korzystanie z Internetu o maksymalnej prędkości 512 kb/s – download/ upload. Połączenie trwa do 60 minut, a kolejną sesję można rozpocząć po ponownym zalogowaniu się.

Połączenie ze stołeczną bezprzewodową siecią internetową możliwe jest dla dowolnych urządzeń posiadających kartę Wi-Fi, np. telefon komórkowy, laptop, palmtop czy notebook. Aby połączyć się z Internetem należy wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe, następnie wybierać połączenie z siecią Wi-Fi o nazwie UMWarszawa. W przeglądarce internetowej wpisujemy dowolny adres URL. System automatycznie przekieruje na stronę logowania do miejskiej sieci Wi-Fi. Logowanie do systemu nastąpi po podaniu adresu e-mail i zatwierdzeniu regulaminu. Podane adresy mailowe wykorzystane są wyłącznie do celów statystycznych.

Średnia dzienna liczba użytkowników warszawskich Hot Spotów to ok. 1000-1300 indywidualnych osób, a średnia dzienna liczba sesji - ok. 3000 (czyli logowań do 60 min). Średnia dzienna ilość przesłanych danych to ok. 50 GB. Ilość wszystkich transakcji WWW - 40 mln oraz wolumen wszystkich danych ok. 1,5 TB.


Pliki do ściągnięcia

  1. Lokalizacje hotspot (plik: hotspot_lokalizacje_20130712.doc, rozmiar pliku: 160.5 KB)