Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Super żłobki 2018

opublikowany: czwartek, 11. października 2018 - 17:02, Magdalena Łań
Jedno z pierwszych miejsc dla stołecznego żłobka. Fot. E.Lach fot. Jedno z pierwszych miejsc dla stołecznego żłobka. Fot. E.Lach

Miejskie żłobki przy ul. Brechta, Przybyszewskiego i przy placu Światowida, niepubliczny żłobek przy ul. Sułkowskiego oraz dwóch dziennych opiekunów. Poznaliśmy laureatów konkursu na placówkę przyjazną dziecku i rodzinie. Zwycięzców wybrali rodzice.


Wielkie brawa należą się warszawskim żłobkom zarówno publicznym jak i niepublicznym. Dzięki Wam coraz więcej rodziców jest przekonanych, że to niesłychanie potrzebna forma opieki przyjazna dzieciom – powiedział podczas wręczania nagród Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Poprawa jakości opieki nad najmłodszymi jest naszą wielka dumą i jest możliwa także dzięki Waszej codziennej pracy. Za co serdecznie Państwu dziękuję – powiedziała Aleksandra Gajewska, radna m.st. Warszawy

To już trzynasta edycja plebiscytu „Super żłobek. Super klub dziecięcy, Super dzienny opiekun 2018”. Udział w konkursie daje szansę na pokazanie swojej codziennej pracy i docenienie jej przez rodziców. Tradycyjnie, głosowanie dotyczyło trzech kategorii: żłobki publiczne, żłobki i kluby dziecięce niepubliczne oraz dzienni opiekunowie. Do konkursu przystąpiło łącznie 137 placówek – 71 żłobków publicznych, 27 placówek niepublicznych oraz 39 punktów dziennego opiekuna. Rodzice, za pośrednictwem anonimowej ankiety online, oceniali placówki pod kątem jakości opieki i zajęć dla maluchów, otwartości na kontakty z rodzicami, wyposażenia placówek, a także czy posiłki są smaczne i zdrowe. Badanie prowadzono w czerwcu 2018 r., a zagłosowało blisko 2,5 tys. rodziców.

Tytuł „Super Żłobków 2018” w kategorii żłobki publiczne otrzymały:
Pierwsze miejsce (107 pkt.): żłobek nr 38 przy ul. Bertolta Brechta 14A, mini żłobek przy placu Światowida 3 oddział żłobka nr 36 przy ul. Strumykowej 18 i żłobek nr 46 przy ul. Stanisława Przybyszewskiego 70/72.
Drugie miejsce (106 pkt.): mini żłobek przy ul. Górczewskiej 27/35 oddział żłobka nr 19 przy ul. Rabsztyńskiej 22.
Trzecie miejsce (105 pkt.): żłobek nr 7 przy ul. Kmicica 3, żłobek nr 27 przy ul. Mariana Keniga 9 i mini żłobek przy ul. Badowskiej 2 oddział żłobka nr 34 przy ul. Nowy Świat 47A.

W tej kategorii przyznano również 11 wyróżnień.

Tytuł „Super Żłobków 2018” w kategorii żłobki niepubliczne otrzymały:
Pierwsze miejsce (105 pkt.): żłobek „Avocado" przy ul. Józefa Sułkowskiego 22
Drugie miejsce (104 pkt.): żłobek „Klub Malucha Anteczek" przy ul. Czereśniowej 106.
Trzecie miejsce (102 pkt.): żłobek „United Toddlers" przy al. Rzeczypospolitej 10/158 i żłobek „Małe Skrzaty" przy ul. Włodarzewskiej 80C.

Tytuł „ Dzienny Opiekun 2018” otrzymały: Iwona Jaremek (dzienny opiekun w placówce przy ul. Chodeckiej 10) i Magdalena Rurka (dzienny opiekun w placówce „Wesołe Maluszki" przy ul. Karola Darwina 15) – otrzymały po 98 punktów.

Coraz więcej miejsc w żłobkach
W Warszawie jest coraz więcej miejsc dla najmłodszych warszawiaków. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę ponad 7,6 tys. maluchom w miejskich i niepublicznych żłobkach, oraz u dziennych opiekunów. W ciągu 12 lat w Warszawie wybudowaliśmy 39 żłobków. Od początku października działa żłobek przy ul. Obrońców Tobruku, natomiast od połowy tego miesiąca dzieci będą korzystać z placówki przy Trakcie Lubelskim i od początku listopada – przy Kłobuckiej. Kończą się budowy kolejnych placówek. W 2018 r. na funkcjonowanie żłobków, wykup miejsc i opiekę u dziennych opiekunów przeznaczymy ok. 120 mln zł.

Warszawski bon żłobkowy
Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Wnioski o jego przyznanie mogą składać rodziny z dochodem 2 883 zł netto na jedną osobę.
Przypomnijmy, warszawski bon żłobkowy otrzymują rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy i nie są na urlopie wychowawczym. Jest przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy trzeci rok życia. To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną.
W latach 2018-2022 na warszawski bon żłobkowy miasto zabezpieczyło ponad 100 mln zł.
Więcej informacji o bonie żłobkowym: https://bonzlobkowy.um.warszawa.pl/.

Wyprawka dla warszawskiego malucha
Pod koniec września, radni miasta zdecydowali o wprowadzeniu nowego wsparcia dla warszawskich rodzin. To wyprawka dla noworodka niezbędna w pierwszych tygodniach życia. Nowy projekt jest odpowiedzią na postulaty rodziców, którzy zwrócili się z prośbą o wprowadzenie pakietu wyprawki rzeczowej dla każdego noworodka urodzonego w Warszawie. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasto pomoże rodzicom. W wyprawce będą produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka m.in. ubranka i produkty pielęgnacyjne.
Wyprawka o wartości 550 zł będzie przekazywana rodzicom płacącym tu podatki, na ich wniosek, który trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka. Wsparcie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2019 roku.