Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Spis powszechny: mural informacyjny na patelni przy metrze Centrum

opublikowany: piątek, 9. kwietnia 2021 - 15:45, Paweł Olek

Przy wejściu do stacji metra Centrum, na tzw. patelni, powstał mural informacyjny spisu powszechnego.


Mural ma charakter informacyjny i przedstawia w formie obrazkowej najważniejsze fakty: udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy, spisu można dokonać poprzez stronę spis.gov.pl, a gdy dostęp do internetu jest ograniczony, spisać się można w każdym urzędzie dzielnicy.

Malowanie muralu trwało 6 dni i brało w nim udział dziesięcioro artystów-malarzy, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Murale są malowane ręcznie przy użyciu farb wodnych akrylowych. Do namalowania tego muralu zużyto ok. 50 litrów farby. 

Operator „patelni”

W listopadzie ub.r. miasto stołeczne Warszawa rozstrzygnęło konkurs na operatora ścian placu, znajdującego się przy wejściu do stacji metra Centrum. Zwycięzcą została spółka Good Looking Studio Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie. Koncepcja zagospodarowania przestrzeni przy wejściu do stacji metra Centrum miała zakładać ożywienie ścian „patelni” poprzez projekcję nastawioną na interakcję sztuki z widzem, w tym zawierać kreatywne rozwiązania, pozwalające na uatrakcyjnienie i estetykę otaczającej przestrzeni. Realizowane murale miały wywoływać pozytywne skojarzenia z Warszawą jako miastem otwartym i zachęcającym do działania, miały też mieć wysoką wartość artystyczną.

O Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Jak się spisać

Spisać możemy się na kilka sposobów: przez internet, telefonicznie, bezpośrednio. Najbezpieczniejsze i najszybsze jest skorzystanie z aplikacji spisowej na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego. Osoby, które nie mają w domu komputera i internetu, mogą zgłosić się do urzędu dzielnicy i skorzystać z punktu do samospisu internetowego. Przez infolinię 22 279 99 99 można spisać się telefonicznie.  

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza Główny Urząd Statystyczny.

Zdjęcia: Radek Nowik/Good Looking Studio