Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Spis powszechny: jeśli nie przez Internet, to najlepiej przez telefon

opublikowany: czwartek, 15. kwietnia 2021 - 16:35, Paweł Olek

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. A dla osób bez dostępu do komputera czy Internetu wygodną i najbezpieczniejsza formą jest samospis za pośrednictwem infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99.


Droga do spisu przez telefon jest prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, a głos lektorki podpowie, co należy zrobić, by rozpocząć spis:

  • najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”,
  • potem znów wcisnąć „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. 

Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

Przez telefon można się spisać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

To wygodna, a zarazem bezpieczna opcja, ponieważ wyklucza kontakt bezpośredni z inną osobą i nie trzeba potwierdzać tożsamości rachmistrza. To rozwiązanie jest szczególnie polecane seniorom: sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

 

O Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

 

Jak się spisać

Spisać można się również przez Internet lub bezpośrednio. Jednak najszybsze jest skorzystanie z aplikacji spisowej na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza Główny Urząd Statystyczny.