Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Zabytki Niepodległej. Spacer z konserwatorem

opublikowany: wtorek, 18. września 2018 - 13:00, Magdalena Łań
Muzeum Narodowe. Fot. E.Lach fot. Muzeum Narodowe. Fot. E.Lach

W sobotę, 22 września, o godz. 11.00, (przed Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, ul. Nowy Świat 18/20) rozpocznie się spacer śladami architektury 20-lecia międzywojennego. Przewodnik-varsavianista oraz mapa, pozwolą na poszerzenie wiedzy o ciekawym fragmencie historii naszego miasta.


„Mapa zabytków niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)” została opracowana tak, aby ułatwić mieszkańcom poznanie miasta i jego historii przez pryzmat architektury. Mapa z naniesionymi budynkami, powstałymi między rokiem 1918 a 1939, pozwala także na samodzielne spacery ich śladami. Wybranych budynków nie trzeba zwiedzać według określonego planu, a spacer można rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie.  

Na mapie znajduje się 30 budynków. Dla każdego zabytku zamieszczony jest opis wyjaśniający kiedy powstał, kto go zaprojektował, jak wyglądał i co się w nim mieściło przed wojną. Pierwszy spacer, 22 września, obejmuje siedem z nich. Dodatkowe informacje przekaże spacerowiczom przewodnik - Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista.

Obiekty zostały dobrane tak, aby oś spaceru stanowił historyczny Trakt Królewski, a znajdujące  się przy nim, albo w jego okolicy budynki reprezentowały możliwie wszystkie kategorie ich przeznaczenia. Najważniejsze gmachy, z punktu widzenia obywateli, takie jak Sejm, Muzeum Narodowe czy Ministerstwo Edukacji Narodowej uzupełnią przykłady luksusowej architektury mieszkalnej, jak domy własne Bohdana Pniewskiego czy Romualda Gutta oraz użyteczności publicznej, którą reprezentuje budynek szpitala na ulicy Litewskiej. Na trasie spaceru nie zabraknie także budynków szkolnych i naukowych w tym przypadku reprezentowanych przez liceum imienia Batorego przy ulicy Myśliwieckiej.

Trasa 22 września Śródmieście:
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Muzeum Narodowe,
- Willa Pniewskiego,
- Sejm,        
- Liceum Batorego,
- Ministerstwo Edukacji Narodowej,
- Szpital przy ul. Litewskiej.

Spacery (kolejne odbędą się w następne weekendy) przygotowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w ramach stołecznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz także www.zabytki.um.warszawa.pl