Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rusza przebudowa al. Solidarności na Pradze

opublikowany: poniedziałek, 23. maja 2016 - 15:12, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
Rusza przebudowa al. Solidarności na Pradze

W piątek, 27 maja, rozpocznie się przebudowa al. „Solidarności” przy Targowej. Wyremontowane zostaną chodniki, tory tramwajowe, jezdnie.


Tramwaje Warszawskie przebudują tory tramwajowe, przystanki i jezdnie pomiędzy ul. Jagiellońską a Targową. Pracy mają sporo – budowa nowego odcinka wspólnego pasa ruchu dla tramwajów i autobusów, przebudowa instalacji podziemnych, trakcji tramwajowej, sygnalizacji świetlnej, chodników i jezdni. Zlikwidowane zostanie tymczasowe połączenie torów w ul. Jagiellońskiej z al. „Solidarności”, wyremontowany pas tramwajowo-autobusowy na moście. Uzupełniona zostanie także sieć dróg rowerowych w tym miejscu. Po remoncie, na skrzyżowaniu z ul. Targową tramwaje ponownie będą mogły skręcać w lewo w kierunku ul. 11 Listopada.

W pierwszym etapie robót tramwajarze będą przebudowywali tory i przystanki tramwajowe oraz południową jezdnię al. „Solidarności”. W nocy z 26 na 27 maja zamknięta zostanie południowa jezdnia al. „Solidarności” pomiędzy ul. J. Sierakowskiego a Targową i wyłączony ruch tramwajów między ul. Jagiellońską a Targową. Ulica Jagiellońska po tej stronie al. „Solidarności” nie będzie miała z nią połączenia. Na północnej jezdni ruch drogowy będzie prowadzony normalnie (w kierunku pl. Bankowego), możliwy będzie wjazd i wyjazd z ul. Jagiellońskiej. Do ul. Targowej kierowcy dojadą ul. J. Sierakowskiego i S. Okrzei. Dodatkowo dziś (23 maja) wieczorem na ok. tydzień zamknięty zostanie wyjazd z ul. Floriańskiej w Jagiellońską.

Swoje trasy zmienią tramwaje linii 4, 13, 23 i 26 – będą jeździły objazdem przez ul. Jagiellońską i Ratuszową. Autobusy linii 160, 190, 527, N11, N16, N21, N61, N66, N71  jadące w kierunku Dw. Wileńskiego pojadą  objazdem przez ul. J. Sierakowskiego, S. Okrzei i ul. Targową (N16 i N66 z ul. S. Okrzei prosto w Ząbkowską).

Tak będzie przez miesiąc. Potem, w nocy z 26 na 27 czerwca rozpocznie się przebudowa północnej jezdni al. „Solidarności”, będą też trwały prace na torowisku. Jezdnia północna zostanie zamknięta a ruch w stronę pl. Bankowego przełożony na wyremontowaną jezdnię południową („pod prąd”). Ulica Jagiellońska nie będzie miała połączenia z południową jezdnią al. „Solidarności”, nadal nie będą kursowały tramwaje pomiędzy ul. Targową a Jagiellońską. Do ul. Targowej kierowcy dojadą ul. J. Sierakowskiego i S. Okrzei.

Kolejny etap prac rozpocznie się od 4 lipca. Wyłączony zostanie ruchu tramwajowy w al. „Solidarności” pomiędzy al. Jana Pawła II a ul. Jagiellońską. Do zmian w ruchu drogowym dojdzie jeszcze zamknięcie skrzyżowania północnej jezdni al. „Solidarności” z ul. Jagiellońską. Ruch w stronę pl. Bankowego pozostanie na jezdni południowej („pod prąd”), ul. Jagiellońska nie będzie miała połączenia ani z południową ani z północną jezdnią al. „Solidarności”. Objazd w kierunku ul. Targowej pozostanie niezmieniony (ul. J. Sierakowskiego i S. Okrzei), natomiast ci kierowcy, którzy chcieliby ul. Jagiellońską pojechać do al. „Solidarności” w stronę pl. Bankowego, będą musieli dojechać do ul. Targowej i skręcić w al. Solidarności w prawo lub dalej w ks. I. Kłopotowskiego i J. Sierakowskiego.

Wszystkie zmiany potrwają do 1 sierpnia, w tym dniu wróci normalny ruch tramwajów i samochodów. Budowlańcy będą pracowali jeszcze do 28 sierpnia ale te prace nie będą już powodowały utrudnień w ruchu.

To niejedyny remont Tramwajów Warszawskich. Trwają prace przy torowisku na ul. gen. W. Andersa pomiędzy wjazdem do wentylatorni metra a ul. Muranowską, powstaje tu trawiaste torowisko i nowe platformy przystankowe. Zmiany w ruchu drogowym nie są duże, bo zawężona została nieco jezdnia ulicy wzdłuż torowiska ale na kilka dni (od 27 maja do 6 czerwca) zamknięty zostanie wlot ul. Świętojerskiej w ul. gen. W. Andersa. Zamknięty odcinek można ominąć kierując się do ul. Muranowskiej.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.