Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rok Rzeki Wisły w Warszawie

opublikowany: środa, 17. maja 2017 - 13:21, Tomasz Demiańczuk
R. Motyl fot. R. Motyl
Robert Jankowski, prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły podczas konerencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu

Rok 2017 z inicjatywy organizacji pozarządowych został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Warszawa włączyła się w działania, dzięki którym wzbogaca się nadwiślańska oferta. Znaczna część tych działań powstaje dzięki zaangażowaniu wszystkich, dla których Wisła jest czymś więcej niż tylko rzeką.


Zachęcam do odkrycia Wisły z innej perspektywy, np. z łodzi czy kajaka – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Już się przyzwyczailiśmy, że latem nad rzeką wypoczywają tłumy warszawiaków. Tym niezdecydowanym na odwiedzenie Dzielnicy Wisła chcemy pokazać, jakie możliwości oferuje rzeka. Jak aktywnie i przyjemnie można spędzić tu wolny czas – dodaje.

Miasto wspiera działania oddolne – ponad milion złotych na wiślane projekty
Dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawy realizowane są nad Wisłą m.in. wydarzenia sportowe, kulturalne oraz edukacyjne.  W tej chwili jest już zaplanowanych ponad 60 projektów, których łączna wartości przekracza milion złotych. Dzięki dofinansowaniu miasta, warszawiacy mogą bezpłatnie lub za symboliczną opłatą uczestniczyć m.in. w spływach kajakowych, warsztatach, zajęciach sportowych, spacerach przyrodniczych czy rejsach po Wiśle. Dla gości Dzielnicy Wisła dostępne są zarówno wycieczki drewnianymi tradycyjnymi łodziami, jak również szybkimi motorówkami. Amatorzy sportów wodnych takich jak stand up padle czy wakeboard też znajdą coś dla siebie. W planach są kolejne konkursy dla organizacji pozarządowych, które wzbogacą kalendarz tegorocznych obchodów Roku Rzeki Wisły.

Sport i relaks na plażach
Sporo rzecznych atrakcji przygotowanych zostało z myślą o dzieciach i młodzieży. W ofercie znajdziemy różnego rodzaju zajęcia i warsztaty plenerowe, np. szkutnicze, przyrodnicze, edukacyjne i  artystyczne. Atrakcyjne programy łączą różne wiślane aktywności, uczą zasad bezpieczeństwa nad rzeką, poczucia odpowiedzialności za czystą przestrzeń i czerpania radości ze spędzania czasu w pięknej scenerii Wisły.

Wisła w Warszawie to przestrzeń idealna do spędzania czasu wolnego. Warto wybrać się całą rodziną na jedną ze stołecznych plaż. Drugi rok z rzędu spotkamy tam plażowych, którzy zadbają o to, aby wypoczynek był ciekawy i bezpieczny. Warszawiacy będą mogli wypożyczyć bezpłatnie sprzęt plażowy, zasięgnąć informacji o wydarzeniach nad rzeką oraz wziąć udział w organizowanych animacjach i zabawach.

Dla miłośników aktywnych form wypoczynku nie zabraknie sportowych wyzwań, takich jak Run Wisła czy Bike Wisła.  Królowa polskich rzek zachęca do aktywności. W ten sposób zwracamy z kolei uwagę na podnoszenie świadomości ekologicznej i promocję dobrych praktyk nad rzeką.

Wisła, swoimi urokami, zachęca do spędzania nad nią wolnego czasu. Można tu korzystać z atrakcji wodnych, ale nie tylko. Już niebawem otwarta zostanie ścieżka łącząca oba brzegi Wisły, pod mostem Łazienkowskim. Wcześniej jednak warszawiakom udostępniona zostanie strefa rekreacyjna. Mam nadzieję, że miłośnicy sportów plażowych będą z niej korzystali równie chętnie jak w ubiegłym roku – mówi Paweł Lech, radny i przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy.

Ubiegłoroczną, sezonową strefę rekreacyjną, która była ustawiona przed Pałacem Kultury i Nauki odwiedziło ponad 15 tysięcy osób. Plaża w środku miasta okazała się przebojem lata 2016 r. W tym roku w ramach Roku Rzeki Wisły boiska zostaną przeniesione na plażę pod mostem Poniatowskiego. Strefę tworzyć będą trzy pełnowymiarowe boiska do siatkówki plażowej oraz urządzenia do street workoutu. Staną się one naturalnym uzupełnieniem istniejącej już siłowni plenerowej. Dodatkowo strefa daje możliwość rozłożenia boiska do beach soccera, czyli piłki nożnej na piasku. Obok placów gry ustawione zostaną trybuny na ok. 200 osób, kontenery pełniące funkcję szatni a także wypożyczalnia sprzętu sportowego. W strefie rekreacyjnej na gości Dzielnicy Wisła czekać będą liczne atrakcje m.in. turnieje, pokazy i konkursy sportowe, cykliczne treningi oraz zajęcia ruchowe.

W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym. Pokazy kina i teatru plenerowego, wystawy, tematyczne spacery oraz spływy kajakowe, wydarzenia artystyczne to tylko część  tegorocznej nadwiślańskiej oferty.

Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę.

Szczegółowe informacje na temat atrakcji na profilach FB Dzielnica Wisła oraz Roku Rzeki Wisły.