Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Raporty z planowania Warszawy III - Jaki krajobraz nas otacza?

opublikowany: wtorek, 20. kwietnia 2021 - 9:13, Konrad Klimczak
Raporty z planowania Warszawy III - Jaki krajobraz nas otacza? Raporty z planowania Warszawy III - Jaki krajobraz nas otacza?

Jak zmieniała się Warszawa? Które elementy historycznego rozwoju mają znaczenie dla współczesnego miasta? Które należy chronić, żeby utrzymać ciągłość tożsamości? Prezentujemy trzeci Raport z planowania Warszawy: „Jaki krajobraz nas otacza?”


Zapraszamy na kolejne z serii spotkań Raporty z planowania Warszawy. Dzielimy się wiedzą zebraną podczas prac nad nowym studium dla Warszawy. Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy o nas – o mieszkańcach. Na drugim pytaliśmy o środowisko. Tym razem skupimy się na tożsamości miasta. Co ją buduje – architektura, osiedla, zabytki, natura, relacje między nimi? Co jest cenne w przestrzeni wokół nas, a co warto zmienić, by poprawiła się jakość naszego życia? Jakie są charakterystyczne typy warszawskiej zabudowy? Czy nasze miasto ma szanse sprostać wyzwaniom przyszłości? Będziemy dyskutować o Warszawie dzisiaj i wizji jej kształtowania w przyszłości. Nie zabraknie też odniesień do przeszłości i rozmowy o dziedzictwie kulturowym miasta. Wnioski z analiz krajobrazu kulturowego Warszawy zaprezentuje Marlena Happach, Architekt Miasta.

Spotkanie online odbędzie się w wirtualnym ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury w środę, 21 kwietnia, o godz. 18.00. Transmisja: https://www.youtube.com/watch?v=CWiqtwVfEtc. Na czacie będzie można zadawać pytania i pisać komentarze. Chętnych do udziału w dyskusji na ZOOMIE prosimy o maila na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.

Raporty z planowania Warszawy - o co chodzi?

Pracujemy nad nowym studium Warszawy. Planiści zebrali olbrzymią wiedzę o mieście i o nas, mieszkańcach. Na podstawie danych formułujemy pytania o przyszłość Warszawy. Publikacja raportów i spotkania mają na celu podzielenie się wiedzą i dyskusję nad wyzwaniami przyszłości w zakresie planowania przestrzennego.

W 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad nową konstytucją przestrzenną naszego miasta – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał jak bardzo potrzebujemy tego dokumentu. Mieszkańcy złożyli niemal 25 tys. wniosków. Wiedza, na której bazują planiści, to nie tylko informacje z wniosków, to także liczne analizy i badania. Obraz, który się z nich wyłania jest bardzo ciekawy i dużo mówi o nas - warszawiakach i wyzwaniach przestrzennych, z którymi musimy mierzyć się w stolicy. To właśnie dlatego prowadzimy cykl Raporty z planowania Warszawy. Chcemy podzielić się wiedzą o mieście i postawić pytania o przyszłość - jak kształtować przestrzeń Warszawy, by była dobrym miejscem do życia za 10, 20 czy 30 lat. Publikacji każdego z raportów towarzyszy spotkanie online. Ostatnie spotkanie pt. „Czy żyjemy lokalnie?” planowane jest na 19 maja o godz. 18.00.

Raport z pierwszego spotkania „Ilu nas jest, a ilu będzie?” dostępny jest tutaj . A z drugiego spotkania „W jakim środowisku żyjemy?” tutaj .