Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Raporty z planowania Warszawy i konkurs o przyszłości miasta

opublikowany: środa, 3. marca 2021 - 11:07, Konrad Klimczak

Pracujemy już nad nowym studium Warszawy. Planiści zebrali olbrzymią wiedzę o mieście. Na podstawie tych danych formułujemy pytania o przyszłość stolicy oraz czekające nas wyzwania. I zapraszamy mieszkańców do poszukiwania odpowiedzi.


W 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad nową konstytucją przestrzenną naszego miasta – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.

- Pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał jak bardzo potrzebujemy tego dokumentu. Mieszkańcy złożyli niemal 25 tys. wniosków- mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wiedza, na której bazują planiści, to nie tylko informacje z wniosków, to także liczne analizy i badania. A obraz, który się z nich wyłania, jest bardzo ciekawy. I dużo mówi o warszawiakach i wyzwaniach przestrzennych, z którymi musimy się mierzyć w stolicy.

To właśnie dlatego rozpoczynamy cykl „Raporty z planowania Warszawy”. Chcemy podzielić się wiedzą o mieście i pytaniami o przyszłość. Pytamy jak kształtować przestrzeń Warszawy, by była dobrym miejscem do życia za 10, 20 czy 30 lat. A publikacji każdego z raportów towarzyszy spotkanie online.

- Pierwszy raport jest o nas - mieszkańcach. O demografii, o tym, gdzie mieszkamy i pracujemy, jak korzystamy z najpotrzebniejszych codziennych usług. Perspektywa mieszkańca jest dla nas kluczowa w nowym studium. Wiemy już, że Warszawa będzie rosła wolniej niż sądziliśmy. To dobra informacja i szansa, by skupić się przede wszystkim na jakości życia. Serdecznie zapraszam na pierwsze spotkanie- dodaje wiceprezydent.

Spotkanie „Ilu nas jest, a ilu będzie?” już w środę, 3 marca, o godzinie 18.00. Transmisja online na platformie YouTube (link: https://youtu.be/CDfiluJWJTo). Będzie aktywny czat z możliwością zadawania pytań i komentowania, aby wziąć udział w dyskusji na ZOOMIE prosimy o maila na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.

Wkrótce kolejne raporty:

- W jakim środowisku żyjemy?

- Jaki krajobraz nas otacza?

- Czy żyjemy lokalnie?

Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?

Postanowiliśmy też spytać mieszkańców jak widzą przyszłość miasta i we współpracy z Fundacją Puszka organizujemy konkurs FUTUWAWA: Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? Każdy może zgłosić swój pomysł i projekt.

Miasta dobre do życia muszą wymyślać się wciąż na nowo. Poszukiwać wizjonerskich pomysłów i odpowiadać na wyzwania zdiagnozowane w pracach nad nowym studium. A jednym z nich jest pytanie: Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?

Do włączenia się w rozmyślania nad przyszłością stolicy zapraszamy profesjonalistów, amatorów, młodzież i najmłodszych (kategoria FUTUWAWKA).

Odpowiedź na pytanie konkursowe może być sformułowana zarówno w postaci konkretnego rozwiązania, jak i potraktowana teoretycznie, opisowo, metaforycznie, konceptualnie czy futurologicznie.

Interesują nas różne dziedziny - od antropologii, socjologii, ekologii i ekonomii, przez sztukę, filozofię i futurologię, po architekturę i urbanistykę. Forma zapisu wizji jest dowolna – rysunek, wizualizacja, opowiadanie, komiks, video… Szukamy propozycji i wizji artystycznych, projektowych i teoretycznych. Pomysły oceni interdyscyplinarne jury.

Prace w konkursie można nadsyłać do 19 kwietnia. Dodatkowo od 26 kwietnia do 17 maja 2021 na stronie mieszkamy.futuwawa.pl będzie trwało głosowanie publiczności.

Pula nagród w Konkursie to 15 tys. zł oraz liczne nagrody rzeczowe, w tym książki o mieście i przyszłości, a także tablet graficzny w kategorii FUTUWAWKA.

Najciekawsze projekty pokażemy na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, która planowana jest na czerwiec 2021 roku. To będzie podsumowanie Raportów z planowania Warszawy i konkursu.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: mieszkamy.futuwawa.pl ./p> Organizatorzy: m.st. Warszawa i Fundacja Puszka

Patroni medialni: Notes na 6 Tygodni, Magazyn Miasta, Architektura & Biznes