Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Radośnie świętujemy 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

opublikowany: czwartek, 18. kwietnia 2019 - 10:46, Magdalena Łań
Festiwal Europejski odbędzie się 1 maja na Krakowskim Przedmieściu. Fot. Z.Panów fot. Festiwal Europejski odbędzie się 1 maja na Krakowskim Przedmieściu. Fot. Z.Panów

Warszawska majówka zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W środę, 1 maja, Krakowskie Przedmieście i Multimedialny Park Fontann to miejsca, w których będziemy świętować 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


- Dzisiaj Warszawa to europejska metropolia, napędzana przedsiębiorczością, aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców. Zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje – Mądrze inwestując pieniądze warszawiaków i skutecznie je pozyskując ze środków europejskich, zwiększamy poziom życia mieszkańców stolicy.

- Miliardy płynące z unijnego budżetu to wielkie inwestycje, jak druga linia metra, oczyszczalnia „Czajka”, Centrum Nauki Kopernik, popularne wśród warszawiaków i turystów bulwary wiślane czy Multimedialny Park Fontann - podkreśla prezydent.

Krakowskie Przedmieście, godz. 12.00-18.00
Ulica zostanie podzielona na strefy, a w każdej z nich na warszawiaków i turystów będą czekały inne atrakcje.

Strefa tańca i śpiewu
Na scenie przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza pojawią się artyści m.in. z Polski, Grecji i Niemiec z różnorodnym europejskim repertuarem. Chętni nauczą się podstaw europejskich tańców – mazura, polki, paso doble, zorby, kankana.  Przez cały dzień będą się tam również odbywać liczne konkursy z nagrodami.
Z balkonu hotelu Bristol o około godz. 14.00 i 17.00 mistrzowsko wybrzmi „Oda do radości”, a warszawiacy wraz z artystami operowymi zaśpiewają europejskie przeboje.  
Na całej długości Krakowskiego Przedmieścia spotkać będzie można orkiestry dęte, teatry uliczne. Traktem przejdzie korowód „Ody do radości” – złożony z tancerzy, animatorów, muzyków i mieszkańców.

Strefa dzieci
Najmłodsi warszawiacy odnajdą mnóstwo okazji do zabawy przy skwerze Hoovera – m.in. ekologiczne warsztaty plastyczne, integracyjne wielopokoleniowe gry, warsztaty budowania charakterystycznych europejskich budowli i bajki narodowe.   Przy skwerze ks. Twardowskiego rozmieści się miasteczko nowoczesnych technologii.

Strefa miejska
Spółki miejskie oraz instytucje, które mają istotny wpływ na rozwój miasta, pokażą swój dorobek i zmiany w ciągu ostatnich 15 lat. Rozlokują się w strefie umiejscowionej w okolicy Biblioteki Rolniczej.

Multimedialny Park Fontann

Godz. 15.00 - Smaki Europy -  degustacja potraw regionalnych przy wspólnym, 28-metrowym stole.

Godz, 19.00  - Koncert galowy
Festiwal zakończy wyjątkowy koncert o godz. 19.00 z udziałem gwiazd polskiej estrady. Na scenie w Multimedialnym Parku Fontann pojawi się Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego oraz Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi.
Jednym z elementów programu obchodów 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej jest film, który będzie emitowany podczas tegorocznych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann, ukazujący zmiany jakie zaszły w stolicy w ciągu ostatnich 15 lat.   Inauguracja pokazów będzie miała miejsce 1 maja, o godz. 21.30

 

#EuropaZmieniaWarszawę

#DziękUEmy

Legenda powraca – nowe pokazy w Multimedialnym Parku Fontann
Przez cztery dni – od 1 do 4 maja o godz. 21.30 - będzie można zobaczyć nowe pokazy. W tym roku w spektaklu pod tytułem „Wars i Sawa” wracamy do najdawniejszej historii naszego miasta, która niesie uniwersalne prawdy i odwieczne pytanie: Czy mimo trudności prawdziwa miłość zwycięży?

Do spektaklu została przygotowana nowoczesna wizualizacja wyświetlana laserami na kurtynie wodnej oraz choreografia fontann ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką z utworem finałowym „Pieśń Syreny”. Inspiracją dla pokazów multimedialnych na Podzamczu od kilku lat są warszawskie legendy i opowieści. W ubiegłym sezonie mogliśmy oglądać historię o księciu Niedźwiedziu, w poprzednich latach bohaterami pokazów byli Bazyliszek oraz warszawskie syreny. Na ekranie wodnym pokazywane są filmy związane z różnymi rocznicami czy wydarzeniami. W tym roku obejrzymy film ukazujący nasze 15-lecie w UE.

Pokazy wyświetlane laserem na ekranie wodnym co roku przyciągają tłumy warszawiaków i turystów.  Z roku na rok w Multimedialnym Parku Fontann pojawia się coraz więcej widzów –  w ubiegłym sezonie widownia liczyła – rekordowo – ponad milion osób.

Program pokazów w Multimedialnym Parku Fontann (w każdy piątek i sobotę):
Maj /czerwiec / lipiec – godz. 21.30
Sierpień – godz.  21.00  
Wrzesień – godz. 20.30
Wstęp wolny. Multimedialny Park Fontann znajduje się na Podzamczu na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.