Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Przedsiębiorcza młodzież 2.0

opublikowany: piątek, 22. lutego 2019 - 15:11, Konrad Klimczak
R. Motyl fot. R. Motyl
Konferencja inaugurująca projekt Start-up Jump

Warszawa wspiera młodzież w rozwoju kreatywnych i przedsiębiorczych postaw. Młodzi warszawiacy mają okazję porozmawiać z przedsiębiorcami i dowiedzieć się, jak zrealizować swój pomysł na biznes. Mogą również stworzyć własne innowacyjne projekty.


Dzięki miejskiemu programowi Przedsiębiorcza młodzież 2.0, uczennice i uczniowie mogą rozwinąć kluczowe kompetencje na rynku pracy takie jak: przedsiębiorczość, kreatywność i innowacyjność.

Umiejętność rozpoznawania własnego potencjału, praca w grupie, poznawanie miejsc na mapie miejskiego ekosystemu wsparcia, możliwość rozwijania własnych pomysłów i innowacji, spotkania z praktykami biznesu oraz doświadczanie wysokich technologii - to wszystko może zaprocentować. W przyszłości ci młodzi ludzie mogą zdecydować się na założenie własnej firmy – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Przedsiębiorcza młodzież 2.0 to przedsięwzięcie skupiające projekty: Start-up Jump i Kreatywna młodzież.

Uczestnicy Start-up Jump w pierwszym etapie (Młodzieżowy semestr biznesowy) odwiedzają miejskie instytucje wspierające przedsiębiorczość, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna, Centrum Kreatywności Targowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, FabLab powered by Orange, czy Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. Teraz trwa rekrutacja do udziału szkół w II semestrze roku szkolnego 2018/2019. Więcej informacji o zapisach: www.crdz.wcies.edu.pl.

W kolejnym – praktycznym etapie – uczniowie mają okazję stworzyć własne projekty, ale także nawiązać bezpośredni kontakt ze środowiskiem biznesu i potencjalnymi pracodawcami. Na warsztatach młodzi warszawiacy konsultują się z mentorami, pogłębiają wiedzę na temat projektowania 2D i 3D, podstaw elektroniki, programowania oraz prototypowania, a także uczą się pracy zespołowej. Do środy, 27 lutego trwa nabór na warsztaty w FabLab powered by Orange. Więcej informacji tutaj.

Natomiast druga część Przedsiębiorczej młodzieży 2.0 – Kreatywna młodzież jest adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych – szkół branżowych I stopnia, techników i liceów ogólnokształcących oraz do studentów warszawskich uczelni wyższych. Młodzież będzie mogła zgłosić pomysły do konkursu na innowacje techniczne, związane z profilem szkoły lub dotyczące pozaszkolnych zainteresowań. Młodzież otrzyma wsparcie merytoryczne oraz finansowe na przygotowanie prototypów. Autorzy najlepszych projektów innowacji otrzymają nagrody finansowe. Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku, 28 lutego. Więcej informacji tutaj.

Program „Kreatywna młodzież” na zlecenie m.st. Warszawy realizuje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

Pierwsze sukcesy

Drużyna warszawskich uczniów z ubiegłorocznej edycji programu Start-up Jump wygrała w konkursie „I make 4 my city”. Jury doceniło ich za innowacyjną aplikację zachęcającą do recyklingu. Drużyna młodych warszawiaków stworzyła prototyp aplikacji mobilnej, która łączy recykling z ruchem DIY (ang. do it yourself – zrób to sam). Dzięki niej recykling można przeprowadzić w kilku kliknięciach na ekranie smartfona. Wystarczy zeskanować kod kreskowy, aby przesłać informacje o opakowaniu. Następnie postępujemy zgodnie z linkami odsyłającymi do przewodników, w których pokazano, w jaki sposób można samodzielnie zamienić pustą puszkę w wazon lub inny przydatny pojemnik. Aplikacja została w całości wykonana przez zespół sześciu uczniów liceów i techników pod nadzorem merytorycznym koordynatorów FabLabu. Młodzi warszawiacy zdobyli 5 tys. euro na rozwój swojego projektu, wsparcie mentora z Francji oraz promocję ich gotowej aplikacji w grupie Orange. Więcej o projekcie tutaj.