Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Projekt "Osiedlamy się"

opublikowany: czwartek, 2. czerwca 2011 - 11:04, Robert Trzaska
Plakat imprezy Plakat imprezy

Objazdowe wykłady o architekturze Warszawy, miejskie ogrodnictwo, kino na ścianie bloku i spektakl "Mapa 0.4" to część wydarzeń, które odbędą się na warszawskich podwórkach w ramach projektu "Osiedlamy się". Start w najbliższą sobotę na Osiedlu Ostrobramska.


 

Osiedlamy się to cykl mobilnych wydarzeń kulturalnych, które zrealizowane zostaną na warszawskich osiedlach. Dotrzemy nimi tam, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do wydarzeń, zwykle lokujących się w centrum miasta. Projekt realizuje Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. 

Cykl składa się z:

1. Objazdowych wykładów o architekturze Warszawy 

Tematy: 

  • Warszawa niezaistniała – szansa na przyjrzenie się dawnym wizjom Warszawy przyszłości i skonfrontowanie ich z obecną rzeczywistością np. Pole Mokotowskie – dzielnica Piłsudskiego i Świątynia Opatrzności. Prowadzenie Jarosław Trybuś; 
  • Warszawa przyszłości – wizyty w miejscach, w których powstać mają spektakularne budynki i inne ważne projekty miejskie, np. Sinfonia Varsovia, Centrum Sztuki Nowoczesnej, Nowy Teatr, bulwary. Prowadzenie Jarosław Trybuś; 
  • Jak nie park to co? Inna zieleń w mieście - alternatywy dla „standartowych” terenów zieleni: ogród na dachu (BUW), ogród wertykalny, kopiec Powstania Warszawskiego, eksperymentalne ogródki pokazowe studentów SGGW oraz „partyzancki” ogród wspólnotowy „Nasz Park”. Prowadzenie Krzysztof Herman; 
  • 13 odsłon zielonej skarpy - wycieczka, dzięki której przypomnimy sobie o istnieniu skarpy wiślanej i jej znaczeniu wbudowaniu krajobrazu Warszawy. Porozmawiamy o tym, dlaczego tak wiele ważnych dla miasta obiektów było lokalizowanych na skarpie. Prowadzenie Krzysztof Herman; 

2. Wyjątkowego spektaklu, w którym uczestniczy tylko pięciu widzów Mapa 0.4 Wojtka Ziemilskiego, który pokażemy między innymi w nieczynnej piekarni na Targówku. 

3. Pikniku (nie pikniku) - jak na prawdziwe osiedlanie przystało przywieziemy ze sobą na Grochów meble, specjalnie zaprojektowane na tę okazję przez Krzysztofa Czajkę. Wypełnimy przestrzeń między blokowiskami domową atmosferą. Kwiatuchi ożywią lokalne trawniki kwietnymi sadzonkami. Norbullo Kontrabacz i Michał Małota nadadzą miejscu rytmu wydobywając muzykę z wabików dla zwierząt. Tomasz Dubiel sfotografuje mieszkańców, a portrety chętnych osób, niczym przybite gwoździami do ściany, wyświetlane będą na murach bloków. Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów namaluje obrazy wstążkami na siatkowych płotach. 

4. Kina letniego na ścianach bloków (rozstawiamy leżaki, zachęcamy do zabrania kocyków i poduszek). Pokażemy niezwykle inspirujące i wciągające nagrania TED.com (TEDx Warsaw) oraz dokument Kuby Maciejko o małżeństwie prowadzącym niewielki interes na warszawskiej Woli pt. „Bon Appetit”. 

Film wyświetlamy dzięki uprzejmości Szkoły Wajdy. 

 

Ruszamy 4 czerwca na Grochowie – podwórko przy ul. Łukowskiej 9 - Osiedle Ostrobramska. 

Kolejne akcje w następne soboty czerwca na Żoliborzu, Targówku i w Ursusie.

Piknik -11.00 – 18.00 

Kino: 21.00 (ściana bloku Łukowska 9)

Wycieczki – 11 czerwca

 

Na wszytko wstęp wolny. Na spektakl i wycieczki obowiązują zapisy na piknikach.

 

Więcej na Facebooku (wydzarzenie pod hasłem osiedlamysie)

 

Projekt wspiera starania Warszawy o tytuł ESK 2016. Perspektywa decentralizacji kultury i pogłębianie uczestnictwa w niej to jedno z istotniejszych wyzwań jakie postawiło sobie miasto w kontekście starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Pliki do ściągnięcia

  1. Opis imprezy (plik: opis_osiedlanie.pdf, rozmiar pliku: 39.14 KB)