Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Poznaj warszawskie parki i #ichmiasto

opublikowany: wtorek, 18. czerwca 2019 - 16:18, Dominika Wołk
K. Babicki fot. K. Babicki
park Pole Mokotowskie

Spacery, wycieczki rowerowe, poranne słuchanie ptaków i szkolne wyzwania to kilka projektów przyrodniczego cyklu ICH MIASTO. Warszawianki i warszawiacy mają okazję lepiej poznać miejskie parki. Do końca września odbędzie się 30 spotkań dla miłośników natury.


Grupa naukowców, przyrodników i aktywistów ekologicznych w ramach cyklu edukacyjnego ICH MIASTO opowie o tajemnicach warszawskiej przyrody. Podczas spotkań w parkach uczestnicy spróbują zaprzyjaźnić się z dzikimi sąsiadami, poznać ich zwyczaje i zobaczyć, jak zwierzęta radzą sobie w świecie stworzonym przez człowieka. Od czerwca do 7 września odbędzie się łącznie 30 spacerów m.in. po parku Pole Mokotowskie, parku Skaryszewskim i Ogrodzie Saskim. Dodatkowo fani wycieczek rowerowych mogą wybrać się na objazd po zakątkach Wisły i słuchać śpiewu ptaków. Wydarzenia obejmą pięć tematów:

  • Rowerem nad Wisłę – cztery wycieczki rowerowe wzdłuż różnych odcinków rzeki z wycieczkami po okolicznych parkach.
  • Dzikie Życie –  osiem spacerów z opowieściami o roślinach, grzybach, zwierzętach żyjących w mieście.
  • Warszawskie skowronki – Cztery poranne spacery z relaksacją wśród zieleni.
  • Poznaj Park – 10 spacerów po 10 parkach. Przewodnicy opowiedzą o historii terenów zieleni, założeniach urbanistycznych i zmian przestrzennych
  • Człowiek i przyroda, czyli miasto jako miejsce spotkania natury i cywilizacji – cztery spacery podczas których mieszkańcy dowiedzą się, jakie organizmy nauczyły się żyć w stolicy i dlaczego miejska architektura jest dla nich azylem.

Finałem cyklu ICH MIASTO będzie wystawa fotograficzna na ogrodzeniu parku Dreszera. Pojawią się tam zwycięskie prace letniego konkursu, w ramach którego miłośnicy przyrody będą publikować  zdjęcia w mediach społecznościowych fotografię z oznaczeniem #ichmiasto.

Cykl rozpocznie się spacerem „Wielkie otwarcie, czyli 3 opowieści o mieście”  we wtorek, 18 czerwca, w parku Pole Mokotowskie, o godz. 18.30. u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości. Wstęp wolny. Szczegóły tutaj i na zzw.waw.pl. Projekt prowadzi m.st. Warszawa we współpracy z Akademią Dzikiej Ochoty.