Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Powojenna metaloplastyka – ozdoba historycznych centrów miast

opublikowany: środa, 11. lipca 2018 - 13:10, Magdalena Łań
Szyld biblioteki przy ul Świętojańskiej 5 fot. Szyld biblioteki przy ul Świętojańskiej 5

Metalowe, często kute, szyldy semaforowe oraz kraty, witryny i bramy to charakterystyczny wystrój odbudowanych starówek w Polsce. Opowiada o nich publikacja „Powojenna metaloplastyka – element genius loci ośrodków staromiejskich”.


Zapraszamy na promocję książki, która odbędzie się w środę, 18 lipca, o godz. 17.00, w Czytelni Naukowej nr VII przy ul. Świętojańskiej 5 („Piwnica Pod Regałami”).

Metalowe elementy wystroju kamienic to dzieła unikatowe, wzbogacające plastyczną szatę elewacji i zabytkowy charakter przestrzeni staromiejskich. Publikacja jest pierwszym wydawnictwem omawiającym dzieła metaloplastyki w kontekście zabytkowej reklamy i detalu na polskich starówkach. Temat jest kontynuacją projektu poświęconego zabytkowym semaforom z warszawskiego Starego Miasta, prowadzonego w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Podczas spotkania każdy z uczestników otrzyma egzemplarz książki. Promocji publikacji towarzyszy wstawa pt.: „Zabytkowe szyldy z warszawskiej starówki – metaloplastyczne dzieła sztuki”, prezentowana w śródmiejskiej bibliotece do końca lipca.

Organizatorami wydarzenia są Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście.