Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Poprawimy dostępność na Przyczółku Grochowskim

opublikowany: wtorek, 30. marca 2021 - 12:34, Maciej Dziubiński

Poprawimy dostępność na węźle Przyczółek Grochowski. Na ostatniej sesji radni zapewnili środki na budowę pochylni – na zmianach zyskają przede wszystkim seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach.


- Na ostatniej sesji stołeczni radni zapewnili środki na budowę pochylni na węźle Przyczółek Grochowski, co pozwala nam rozpocząć sporządzanie projektu budowlanego. Dzięki temu seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z maluchami w wózkach zyskają łatwiejsze dojście do ul. Kinowej – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wiadukt wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych wyremontowaliśmy w zeszłym roku. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w grę wchodziła tylko kompleksowa modernizacja. Dlatego m.in. rozebrane zostały schody prowadzące na przeprawę od strony północno-wschodniej. Ułożone z chodnikowych płyt stopnie z biegiem czasu stały się na tyle nierówne, że przestały nadawać się do użytku.

Odnowiony wiadukt, jak i cały węzeł, jest w pełni dostępny. Wszędzie można się dostać istniejącymi pochylniami, jednak w kilku przypadkach wymaga to nadkładania drogi. Przykładem jest dojście do ul. Kinowej, które dla seniorów i osób z ograniczoną mobilnością nie jest dziś zbyt komfortowe.

Aby je ułatwić, wybudujemy pochylnię. Aby ją dobudować, Rada m.st. Warszawy na ostatniej sesji przyznała na ten cel 1,2 mln zł. To daje zielone światło do przygotowania projektu budowlanego tej inwestycji.

Pochylnia powstanie w śladzie dawnych schodów. Zostanie włączona do wiaduktu w miejscu, które w tym celu przygotowaliśmy w trakcie remontu obiektu. Obejdzie się bez ingerencji w przeprawę – zdejmiemy tylko fragment barierki i odpowiednio wyprofilujemy część nasypu pod przyłączenie nowego elementu.

Jednak prace będą miały szerszy zakres. Obejmą prowadzący do pochylni chodnik, w miejscu którego powstanie ciąg pieszo-rowerowy od strony ul. Międzyborskiej, a także skupią się na przejściu pod łącznicą pozwalającą wjeżdżać samochodom z al. Stanów Zjednoczonych na ul. Ostrobramską. Przejście zostanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w planie jest też jego poszerzenie. Dzięki temu komfort zyskają wszyscy niezmotoryzowani uczestnicy ruchu. Zmiany dopełni wymiana opasek i barier na łącznicy od strony pochylni.

Szczegóły inwestycji zostaną dopracowane na etapie projektowania i uzgodnień. Projekt powinien być gotowy w drugim kwartale tego roku. Wtedy też chcielibyśmy ogłosić postępowanie przetargowe. Budowa najprawdopodobniej rozpocznie się w 2022 r.

Poprawiamy dostępność

Przyczółek Grochowski to kolejna inwestycja, która ma poprawić dostępność w Warszawie. Aktualnie jesteśmy w trakcie analizy ofert w przetargu na przebudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na wysokości Agrykoli.

Zakres prac obejmie m.in. rozbiórkę istniejących wiaduktów, a następnie budowę nowych, bardziej wytrzymałych. Na przebudowanym fragmencie Trasy Łazienkowskiej o długości ok. 400 m, poza jezdniami pojawią się obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi, a także nowoczesne oświetlenie.

Zmiany planujemy też na pl. Na Rozdrożu – gotowy jest już projekt organizacji ruchu, teraz pracujemy nad projektem wykonawczym. Plac zostanie przebudowany, przewidujemy też budowę wind.

Dostępność to także wyznaczanie naziemnych przejść. Co roku zebry powstają w mieście w kilkudziesięciu lokalizacjach.

Bariery architektoniczne utrudniały przechodniom swobodne dojście do celu, np. na przystanki czy do punktów użyteczności publicznej. W tych miejscach nowe zebry są niezwykle popularne, a o tym jak były potrzebne świadczą tłumy warszawiaków, którzy z nich korzystają.