Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Podsumowanie 2020: w wydarzeniach kulturalnych organizowanych dla warszawiaków przez Stołeczną Estradę wzięło udział 2,6 mln widzów

opublikowany: wtorek, 19. stycznia 2021 - 15:12, Agnieszka Tatera
Koncert Chopinowski - Stara Oranżeria fot. Koncert Chopinowski - Stara Oranżeria

Rok 2020 był dla Stołecznej Estrady podwójnie wyjątkowy: oprócz wprowadzania zmian związanych z pandemią, obchodziła również swój jubileusz - 65 lat funkcjonowania.


Mimo niesprzyjających warunków w minionym roku Stołeczna Estrada zaangażowała ponad 230 artystów, a w zorganizowanych przez nią wydarzeniach uczestniczyło (stacjonarnie i wirtualnie) ponad 2,6 miliona widzów!

Mimo ograniczeń, które objęły instytucje kulturalne, Stołeczna Estrada przeprowadziła wiele wydarzeń, poszerzając również swe dotychczasowe działania w sieci oraz produkując wydarzenia specjalnie dla widowni online. Dzięki temu uczestniczyć w nich mogli widzowie z całego świata.

Koncerty Chopinowskie online dostępne dla każdego

Ponad 60-letnia tradycja Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich została utrzymana, a recitale zyskały jeszcze szersze grono odbiorców. W trakcie sezonu dzięki rozstawionemu na terenie parku specjalnemu systemowi nagłośnieniowemu spacerowiczom w każdym zakątku Łazienek Królewskich towarzyszyła muzyka Chopina. Melomani z każdego zakątka globu, mogą w domowym zaciszu cały czas wracać do koncertów, odwiedzając przy okazji  wnętrza Oranżerii czy Pałacu na Wodzie, w których zarejestrowano koncerty. Nagrania znaleźć można na profilu Stołecznej Estrady na Youtube.

Muzyka dla Medyka

W ramach akcji „Muzyka dla Medyka”, 22 maja 2020 roku, pod oknami Szpitala Bielańskiego można było usłyszeć słynną arię z opery „Turandot” Pucciniego „Nessun Dorma”. Solista wraz z chórem symbolicznie wyraził wdzięczność i uznanie dla pracowników wszystkich placówek medycznych, w których toczy się walka o nasze życie i zdrowie. Film  zyskał ogromną popularność w internecie, a wielojęzyczne komentarze pełne są słów uznania i wzruszenia.

Dźwięki Skrzyżowania Kultur – Maria Pomianowska prezentuje instrumenty muzyczne świata

Dźwięki Skrzyżowania Kultur to seria warsztatów dostępnych na Youtube pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach”, po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach prezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, flety i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.

Lekcje w formie krótkich, inspirujących opowieści pełne są ciekawostek i nieoczywistych brzmień. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Wszystkie lekcje (z napisami po angielsku) znajdują się na profilu na Youtube.

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia, na scenie i na balkonie hotelu Bristol wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Był to już szósty koncert z tego miejsca - nawiązują one do słynnego występu Jana Kiepury z 1958 roku.

Wieczorem tego samego dnia odbył się też wyjątkowy koncert „Lata 20-te, lata 30-te. Szlagiery przedwojennej Warszawy” z udziałem Artura Gadowskiego, Macieja Miecznikowskiego, Aleksandry Borkiewicz, Lali Czaplickiej oraz męskiego zespołu wokalnego Affabre Concinui.

Poeci Piosenki – koncerty w Multimedialnym Parku Fontann

W ramach cyklu odbyły się trzy sobotnie spotkania z gwiazdami polskiej piosenki. Można było wysłuchać Stanisława Soyki, Grzegorza Turnaua i Doroty Miśkiewicz z Markiem Napiórkowskim. Koncerty poprzedzały kilkunastominutowe rozmowy znanych dziennikarzy z artystami, m.in. o poezji w ich twórczości.

Multimedialny Park Fontann

Inspiracją dla pokazów w Multimedialnym Parku Fontann były warszawskie legendy. W maju 2020 roku – ze względu na pandemiczne ograniczenia – zostały przedstawione w nowy sposób – w Internecie prezentowali je znani aktorzy: Dorota Stalińska, Joanna Koroniewska, Zbigniew Zamachowski i Adam Bauman. Słynnym legendom towarzyszyły archiwalne filmy ze zrealizowanych spektakli i konkursy z nagrodami.

Na terenie Parku została także uruchomiona instalacja artystyczna „Podróże z dźwiękiem” – łącząca poezję i wypoczynek na łonie natury.

Natomiast z okazji Świąt Bożego Narodzenia podzamcze rozbłysło tysiącami kolorowych świateł. Przygotowano także instalację zawierającą podziękowania dla warszawskich medyków.

65-lecie Stołecznej Estrady

Z okazji jubileuszu, w oczekiwaniu na możliwość organizacji imprez plenerowych, przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z życia rozrywkowego stolicy. Powstała wyjątkowa wystawa, w ramach której obejrzeć można m.in. zdjęcia z koncertu The Rolling Stones z 1967 roku, a także z szeregu kultowych imprez w najbardziej popularnych miejscach Warszawy. Wystawa jest dostępna na stronie Stołecznej Estrady.

Stołeczna Estrada została również producentem piosenki Vienia i Dagadany „List do…”. Utwór ten to swoisty manifest, opowiadający o uczuciach pojawiających się w ludziach w trakcie pandemii.

Warszawa Wita Nowy Rok 2021

W tym roku Urząd m.st. Warszawy razem ze Stołeczną Estradą zachęcał mieszkańców do spędzenia tego wyjątkowego Sylwestra w gronie domowników. Na oficjalnych profilach obu instytucji odwiedzających czekała symboliczna niespodzianka - tuż przed północą na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, a także na niebie, rozbłysnął spektakularny pokaz świateł. Obejrzeć go można na profilu Stołecznej Estrady na Youtube.