Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Plac Centralny - eksperci wybrali, teraz głos mają mieszkańcy

opublikowany: poniedziałek, 6. listopada 2017 - 15:23, Konrad Klimczak
R. Motyl fot. R. Motyl
Eksperci wybrali, teraz głos mają mieszkańcy

Znamy już prace nagrodzone w międzynarodowym konkursie na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego. Teraz rozpoczynamy etap konsultacji społecznych wybranych projektów.


- Konkurs na koncepcję placu Centralnego po raz pierwszy odbywa się w nowej formule – dziś nie ogłosimy jednego zwycięzcy. W kolejnym etapie wybrane przez sąd konkursowy prace będą przedmiotem konsultacji społecznych. Chcemy wspólnie z mieszkańcami zaprojektować przestrzeń ponadczasową, z której będziemy korzystali przez najbliższe dziesięciolecia, być może stulecia - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach. To właśnie Wasz głos pozwoli wypracować ostateczny kierunek transformacji tego ważnego dla naszego miasta miejsca.

- Tym konkursem chcemy pokazać pewną wspólnotę działania, połączenie sił w jednej wspólnej sprawie – tak ważnej dla naszego miasta przestrzeni, jaką jest plac Centralny. Najlepiej świadczy o tym skład sądu konkursowego, w którym znaleźli się również przedstawiciele instytucji znajdujących się w sąsiedztwie placu, jak np. muzeum czy teatru - mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i dodaje – To nie koniec pracy sądu konkursowego. Wybraliśmy pięć projektów, w których dostrzegamy ogromny potencjał, stanowiący ramy do dalszej dyskusji.

Konkurs na wykonanie koncepcji placu Centralnego został ogłoszony 3 lipca br. Jego celem jest wybór najlepszych pod względem programowym, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji przestrzeni publicznej placu Centralnego, który powstanie z części pl. Defilad położonej przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. Wpłynęły 42 prace, które ocenił 17-osobowy sąd konkursowy.

W poniedziałek, 6 listopada, zostały ogłoszone wyniki konkursu. Sąd konkursowy przyznał następujące nagrody:

 •  Praca nr 02 autorstwa Antoniego Domicza z Opola. Nagroda za minimalistyczne rozwiązanie posadzki z delikatnym akcentem przypominającym przeszłość oraz zastosowanie wody jako przestrzennego elementu scenografii placu.
 • Praca nr 12 autorstwa Katarzyny Strzeleckiej-Paciorek, Jerzego Heymera, Jana Heymera i Pawła Paciorka z Warszawy. Nagroda za konstruktywną polemikę z monumentalną kompozycją placu oraz za czytelność kompozycji.
 • Praca nr 16 autorstwa Jakuba Figla i Filipa Kurasza z Gdańska. Nagroda za koncepcję placu ze swobodnie rozrzuconymi drzewami, jako formy osłabiającej monumentalizm założenia Pałacu Kultury i Nauki.
 • Praca nr 23 autorstwa Marty Dąbrowskiej i Anny Okoń z Wrocławia. Nagroda za propozycję wydzielenia dwóch poziomów placu, reinterpretację roli Pałacu Kultury i Nauki w przestrzeni placu oraz dyskretne nawiązanie do przeszłości.
 • Praca nr 38 autorstwa Zygmunta Borawskiego, Srdjan Zlokapa i Martina Marker Larsena z Warszawy i Bazylei (Szwajcaria). Nagroda za niestandardowe rozwiązanie miejskiej przestrzeni publicznej i odniesienie się do przeszłości we współczesnej formie.

Autorom pięciu najlepszych prac przyznano równorzędne nagrody po 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w pierwszym kwartale 2018 roku. Wybór najlepszej pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne, które potrwają od 6 do 29 listopada.

Wizualizacje wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac można pobrać tutaj.

Konkurs oraz konsultacje powiązane są z trwającym Festiwalem Warszawa w Budowie 9. „Plac Defilad: krok do przodu”. Towarzyszy mu wystawa w Galerii Studio oraz instalacja przestrzenna – tyczki i pawilon, które wyznaczają granice przyszłego placu.

Start konsultacji

W poniedziałek, 6 listopada, rozpoczęły się konsultacje społeczne nagrodzonych projektów, które potrwają do 29 listopada. Zachęcamy do zapoznania się z projektami konkursowymi na plac Centralny w nowej odsłonie i wyrażenia swojej opinii. To właśnie głos mieszkańców będzie miał ostateczny wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądała ta przestrzeń.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Odwiedź wystawy

 • Wystawa wszystkich projektów nadesłanych na konkurs – od 6 do 16 listopada, w godz. 10.00-21.00, Pałac Kultury i Nauki, sala Kruczkowskiego, IV piętro.
 • Wystawa pięciu nagrodzonych projektów – od 6 listopada do 8 grudnia, płyta główna placu Defilad.

Zwiedź wystawę z ekspertem i powiedz, co myślisz o projektach (Pałac Kultury i Nauki, sala Kruczkowskiego, IV piętro):

 • 8 listopada (środa) w godz. 18.00-20.00
 • 12 listopada (niedziela) w godz. 12.00-14.30
 • 15 listopada (środa) w godz. 14.00-16.30

Przewodnikiem po wystawie będzie architekt, który w przystępny sposób opowie o szczegółach wybranych prac. Uruchomiony w tym czasie punkt konsultacyjny umożliwi podzielenie się uwagami na temat projektów.

Weź udział w dyskusji pokonkursowej (Pałac Kultury i Nauki, sala Kruczkowskiego, IV piętro):

 • 15 listopada (środa), godz. 18.00-20.30

Debata jest doskonałą okazją do zapoznania się ze szczegółami prac, zadania pytań i wymiany opinii. Podczas spotkania wybrane projekty zostaną zaprezentowane przez ich autorów.


Przyjdź na warsztat konsultacyjny
(Pałac Kultury i Nauki, sala Kisielewskiego - wejście od strony ul. Marszałkowskiej):

 • 16 listopada (czwartek) w godz. 18.00-21.00
 • 18 listopada (sobota) w godz. 11.00-14.00
 • 18 listopada (sobota) w godz. 16.00-18.00 (spotkanie dla młodzieży)


Weź udział w giełdzie zwycięskich projektów
:

 • 25 listopada (sobota) w godz. 12.00-18.00, Cafe Kulturalna, Pałac Kultury i Nauki

Na mieszkańców czeka zwiedzanie wystawy z architektem, punkt konsultacyjny, a także specjalne atrakcje dla najmłodszych.

Zachęcamy również do zgłaszania uwag on-line za pomocą ankiety dostępnej tutaj.

Wyniki konsultacji zostaną ogłoszone w czwartek, 7 grudnia, o godz. 19.00 (bar Studio, Pałac Kultury i Nauki). W następnym etapie odbędą się negocjacje z autorami nagrodzonych projektów, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w pierwszym kwartale 2018 roku.