Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Pierwszy rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

opublikowany: poniedziałek, 18. listopada 2019 - 15:39, Magdalena Łań
R. Motyl fot. R. Motyl
Prezydent Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej nt. 1. roku.

22 listopada 2019r. mija dokładnie rok od zaprzysiężenia na urząd prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego okresu.


– Minął rok, więc czas na podsumowanie wspólnego programu, wspólnego, bo pisaliśmy go razem z radnymi i z warszawiakami – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas konferencji prasowej. – To był trudny rok,  właściwie rok nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych i pierwszych ograniczeń budżetowych w związku z realizacją przez rządzących swojego programu – podkreślił prezydent.

TRANSPORT
1. Trzy nowe stacje II linii metra - Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka – już działają. Dobiega końca budowa trzech kolejnych: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

 • Sfinalizowaliśmy przetarg na dostawę 45 nowych wagonów dla metra. Jeszcze w tym roku podpiszemy umowę.
 • Otworzyliśmy oferty przetargowe na opracowanie projektu dwóch nowych stacji na I linii metra (Pl. Konstytucji i Muranów).
 • Zleciliśmy prace koncepcyjne dla III linii metra na Pradze-Południe
 • Pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kontynuację budowy metra (1,5 mld zł) – umowa podpisana we wrześniu.

Na budowie wolskiego odcinka linii metra M2 trwają ostatnie prace wykończeniowe. Koszt realizacji tego odcinka to 1 147 999 590 zł. Na powierzchni trwają prace związane z modernizacją ulicy Górczewskiej, która zyska prawdziwie śródmiejski charakter. Pojawią się nowe nasadzenia, ścieżka rowerowa, a także postulowane przez mieszkańców miejsca parkingowe. Dla poprawy bezpieczeństwa wszystkie przejścia na tym ciągu będą miały sygnalizację, pojawi się też nowe przejście na wysokości ul. Tyszkiewicza.

Przed nami dalsza rozbudowa sieci podziemnej kolei. Trwają intensywne prace na Bemowie i Bródnie. Na północno-wschodnim odcinku metra budowa stopniowo zagłębia się pod ziemię, a wykonawca przystąpił do drążenia tuneli.

2. Zamówiliśmy 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych i 213 nowych tramwajów niskopodłogowych.

Autobusy wyprodukuje firma Solaris. To jeden z największych kontraktów na autobusy elektryczne w Europie. Pojazdy będą zeroemisyjne i bardzo ciche.

Dostawy przegubowych Solarisów Urbino 18 Electric rozpoczną się w połowie 2020 roku. Za 130 elektrycznych przegubowców MZA zapłaci 399 590 100 zł. Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków europejskich. Miejskie Zakłady Autobusowe budują również sieć ulicznych ładowarek pantografowych. Podpisano w umowę na takich 20 urządzeń.

Umowa na 213 niskopodłogowych tramwajów to największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej (85 tramwajów dwukierunkowych i 18 tramwajów jednokierunkowych o długości 32,5 m, a także 20 krótszych, o długości do 24 m. Pojazdy będą przyjazne środowisku – spełnią wysokie wymagania dotyczące emitowanych dźwięków, a oszczędność prądu zapewnią zasobniki energii.

3. Razem z gminami metropolii budujemy parkingi Parkuj i Jedź w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mamy umowy na budowę 43 takich parkingów, na ponad 4,6 tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów.

Wkrótce do tych już podpisanych umów dołączą kolejne. Dzięki wsparciu unijnemu metropolitarny system parkingów przesiadkowych wzbogaci się o kolejnych 19 obiektów. Ich budowa zostanie dofinansowana kwotą ponad 41 mln zł. Oprócz warszawskiego parkingu, który powstanie przy stacji PKP Jeziorki, nowe parkingi systemu „Parkuj i jedź” powstaną w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Jabłonnie, Michałowicach, Milanówku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Radzyminie, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie i Żyrardowie. W ten sposób wybudowanych zostanie kolejnych ponad 1400 miejsc dla samochodów oraz 850 dla rowerów.
Warszawa sama buduje też własny parking P+R PKP Żerań. Warszawski parking zostanie zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Radomia, przy stacji PKP Warszawa Jeziorki, w pobliżu ulicy Karczunkowskiej. Obiekt będzie mógł pomieścić co najmniej 138 samochodów (w tym sześć miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych.

DZIECI, EDUKACJA
4. Opieka w miejskich żłobkach jest już bezpłatna. W 2019 r. zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach o 75%.

Do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w żłobkach wyniesie ponad 13 tysięcy (obecnie jest ich 12 tys.). 22 listopada 2018 r. miejsc w żłobkach zapewnianych przez miasto było ok. 7800 – i nie były one bezpłatne. Obecnie wszystkie dostępne miejsca w żłobkach są bezpłatne zarówno w miejskich żłobkach, jak i prywatnych pozyskiwanych w konkursach (obecnie mamy także 282 wolne miejsca w 8 dzielnicach). Cały czas rozwijamy infrastrukturę żłobkową: w 2020 r. w budowie będzie 10 nowych żłobków miejskich. W trosce o zdrowie najmłodszych wprowadziliśmy obowiązek szczepień dla dzieci przyjmowanych do żłobków.

5. Każdy warszawski uczeń dostał 100 złotych rocznie na wyjścia do kin, muzeów i teatrów, ośrodków sportu oraz nauki.

 • W warszawskich szkołach uruchomiliśmy program edukacyjny „Szkoła bez przemocy” (na początku w trzech dzielnicach, do końca kadencji – w każdej szkole).
 • W 2020 r. w budowie będzie dziewięć nowych szkół.
 • W przyszłym roku będziemy też budować 10 przedszkoli.

Wiosną 2019 r. dyrektorzy warszawskich szkół dostali z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy – 15 mln zł - na finansowanie udziału uczniów w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii. Na wyjścia do takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, zoo, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

W Warszawie jest ponad 600 miejsc edukacji kulturalnej, a już 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywność! To oznacza, że wielu młodych ludzi realizuje się poza szkołą, przez działania artystyczne w nieformalnych grupach, domach kultury, stowarzyszeniach, fundacjach czy teatrach. Teraz ten dostęp do kultury jest łatwiejszy.

6. Podnieśliśmy płace nauczycielom najmłodszym stażem (kontraktowym i stażystom) o średnio 250 złotych.

Warszawa zabezpieczyła w tegorocznym (2019) budżecie 39 mln zł na zapowiedziane w programie „Warszawa dla wszystkich” podwyżki dla nauczycieli: 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami.

7. O blisko trzy miliony złotych zwiększyliśmy w tym roku wydatki na szkolenie dzieci i młodzieży w warszawskich klubach sportowych.

Działanie obejmuje dofinansowanie całorocznego stacjonarnego szkolenia sportowego, udziału we współzawodnictwie, organizacji zgrupowań sportowych. W 2019 przeznaczono na ten cel 25 509 176 zł. a dofinansowaniem w skali całego miasta zostało objętych 45 052 młodych sportowców.

ZIELEŃ, SMOG, KLIMAT
8. Tereny Lasów Miejskich powiększyliśmy o 50 hektarów.

Miasto zadbało o ochronę terenów szczególnie cennych przyrodniczo. Wykupiliśmy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dęby Młocińskie” na Bielanach - pow. 9,26 ha. (Trwają tam prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, która posłuży do opracowania programu adaptacji i udostępnienia tego obszaru mieszkańcom).
Na leśnych terenach posadziliśmy tej jesieni 103 300 drzew. Z kolei w parkach, skwerach i przy warszawskich ulicach posadziliśmy już 1755 drzew, a teraz sadzimy kolejne 8295, co łącznie daje 10050 sztuk w 2019 r.

9. Podwyższyliśmy dotacje na wymianę kopciuchów. Warszawa dopłaci nawet 40 tys. złotych do podłączenia domu jednorodzinnego do sieci grzewczej.

Walczymy ze smogiem. W tym roku zwiększyliśmy dofinansowanie na likwidację kopciuchów - teraz warszawiacy mogą uzyskać od 12 tys. do nawet 200 tys. zł. Np. stolica dopłaci 40 tys. zł do podłączenia domu jednorodzinnego do sieci grzewczej. Ułatwiliśmy proces składania wniosków o dotacje, by mieszkańcy mogli się zgłaszać przez cały rok w każdym urzędzie dzielnicy.

Z Warszawy do końca roku zniknie też 540 kotłów w miejskim zasobie komunalnym.

Ogłosiliśmy już przetarg na zakup stacji monitorowania powietrza i szykujemy kolejny na zakup 150 mniejszych czujników, które dane uzupełnią Warszawski Indeks Powietrza.

Od stycznia Straż Miejska korzysta z dwóch dronów, by kontrolować skład dymu z kominów i nakładać kary za spalanie nielegalnych substancji. We wrześniu podpisaliśmy umowę na zakup dodatkowych 80 wilgotnościomierzy, które służą funkcjonariuszom do sprawdzania, czy mieszkaniec ogrzewa dom tylko suchym drewnem.

10. Uruchomiliśmy też miejskie dotacje – 4 do 10 tysięcy złotych – na instalację zbiorników retencyjnych. To ważne działanie dostosowujące Warszawę do zmian klimatycznych.

Rada Warszawy w lipcu 2019 r. przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy - Adaptcity. Pomoże ona wzmocnić odporność Warszawy na ekstremalne zjawiska pogodowe.

KULTURA
11.
Rozpoczęliśmy budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej – nowej wizytówki kulturalnej Warszawy. To początek przebudowy całego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki.

Budowa MSN zakończy się w 2022 roku. Na jej realizację w budżecie miasta zarezerwowano ponad 500 mln zł. To początek przebudowy całego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Powstaje plac Centralny według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy. Centrum miasta w ciągu najbliższych lat zyska zupełnie nowe oblicze. Na wiosek Prezydenta, decyzją Rady Warszawy budżet na realizację inwestycji został zwiększony do 502 mln zł

 • Kupiliśmy budynek przy ul. Kasprzaka 22 - siedzibę Teatru na Woli.
 • Wydaliśmy pozwolenie na budowę i realizujemy projekt Sinfonii Varsovii. Ze względów budżetowych realizację tego projektu rozciągamy w czasie – do 2027 roku.
 • Realizujemy Program rozwoju bibliotek. Powstał Centralny katalog bibliotek, zakupiliśmy ponad 200 tys. książek i audiobooków do warszawskich bibliotek.

Pliki do ściągnięcia

 1. Prezentacja (plik: spelniamy_obietnice_prezentacja_rgb_07.pdf, rozmiar pliku: 2998.95 KB)