Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Pierwsze Przeglądy technologiczne za nami!

opublikowany: czwartek, 11. lipca 2019 - 12:04, Konrad Klimczak
Marcin Wojdat, sekretarz miasta Marcin Wojdat, sekretarz miasta

10 lipca w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak odbyło się pierwsze otwarte spotkanie na temat ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy zaprezentowali innowacyjne i technologiczne rozwiązania z obszaru smart city i zrównoważonego rozwoju.


Swoje rozwiązania technologiczne wspierające walkę o ochronę środowiska i klimatu, innowacje ekologiczne związane z ochroną powietrza, efektywnością energetyczną, ochroną klimatu, transportem, odnawialnymi źródłami energii czy fotowoltaiką zaprezentowało 15 firm i organizacji: Siemens sp. z o.o., Teraz Energia sp. z o.o., EdtechHub Akcelerator Sp. z o.o., AIRROR, Fundacji na rzecz rozwoju ekoenergetyki i zrównoważonego rozwoju „zielony feniks", Solhotair sp. z o.o., BS Group Sp. z o.o., Feniks Software Corporation sp. z o.o., Spot Parking, BIOVALLEY spółdzielnia socjalna, ProperGate, Fundacji Festiwal Elektromobilności, przesłomki.pl i Politechnika Warszawska.

W spotkaniu uczestniczyli również  sekretarz miasta, dyrektorzy miejskich biur i jednostek oraz przedstawiciele firm i organizacji pozarządowych.

Kolejne spotkania z cyklu „Przeglądy technologiczne” (z zakresu ścieżek tematycznych wpisujących się w koncepcję inteligentnego miasta) planowane są w kolejnych miesiącach, najbliższe już pod koniec września.

Prezentacje firm, które wyraziły zgodę na ich upublicznienie dostępne są do 31 sierpnia 2019 r. tutaj.

Warszawa dla klimatu

4 lipca stołeczni radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji. Strategia wyznacza politykę działań zapobiegających i łagodzących negatywne skutki zmian klimatu. Odnawialne źródła energii, więcej zieleni, redukcja emisji CO2, inwestycje w transport publiczny to fundamenty warszawskiego planu.

Już teraz 40 proc. Warszawy pokryta jest roślinnością. Lasy Miejskie otrzymują kolejne hektary pod zalesienia. Na 43 ha w ciągu najbliższych trzech-czterech lat pojawi się dodatkowe 310 tys. drzew. Dodatkowo tej jesieni ogrodnicy posadzą 7 tys. przyulicznych drzew, a obecnie trwa inwentaryzacja zieleni.

Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza. Miasto udzieli blisko 1700 dotacji na instalacje odnawialne źródła energii w Warszawie.

Ponadto dzięki podjętej decyzji o zwiększeniu wydatków na przyłącza, wszystkie miejskie budynki mieszkaniowe, gdzie będzie to możliwe, Warszawa podłączy do ciepła miejskiego lub sieci gazowej. Takie zmiany czekają 267 budynków z 3590 mieszkaniami. Dzięki temu w zasobie komunalnym nie będzie już kopciuchów, które nie spełniają zasad eko-projektu.

Kluczowy jest też transport publiczny. Już dziś 50% pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60%, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej.