Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Karta warszawiaka - już dostępna

opublikowany: wtorek, 3. grudnia 2013 - 15:02, Rafał Motyl
Prezydent Warszawy prezentuje Karty Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka, fot. R. Motyl Prezydent Warszawy prezentuje Karty Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka, fot. R. Motyl

Od 3 grudnia 2013 r. mieszkańcy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w stolicy mogą otrzymać Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka. Karty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.


- Dziś rozpoczynamy akcję wydawania kart warszawiaka i młodego warszawiaka. W ten sposób premiujemy osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i płacą PIT w Warszawie. Od jednej osoby płacącej tutaj podatek do kasy miasta wpływa średnio 3,1 tys. zł – mówi Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Za te pieniądze Warszawa może się rozwijać i funkcjonować dla swoich mieszkańców. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea. Jeżdżą nowe autobusy, tramwaje i metro. Ponadto miasto w prawie 70 proc. dofinansowuje komunikację miejską. Pieniądze z podatków pomogły też wybudować np. Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz budowę II linii metra. Dlatego osoby mieszkające i rozliczające podatek dochodowy PIT w Warszawie, dzięki Karcie warszawiaka i młodego warszawiaka, będą mogły korzystać z ulg w stołecznym transporcie, kulturze i sporcie.

Dla kogo?
Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie może otrzymać Kartę warszawiaka, a dzieci osób rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka. Karta Młodego Warszawiaka przysługuje dzieciom do ukończenia 20. roku życia lub studentom do ukończenia 26. roku życia.

Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka będą działały na bazie elektronicznej karty będącej nośnikiem biletów. Docelowo będą miały inny wygląd. Od 3 grudnia 2013r. na obowiązujące karty będzie naklejany specjalny hologram.

Jak otrzymać kartę?
Ten, kto posiada już spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (WKM) lub inny elektroniczny nośnik biletów (np. Elektroniczna Legitymacja Studencka, Uczniowska), nie musi wyrabiać nowej karty – wnioskuje jedynie o wydanie hologramu.