Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Motywujący recykling

opublikowany: piątek, 12. lipca 2019 - 14:41, Konrad Klimczak
E. Lach fot. E. Lach
Recyklomat

Warszawa promuje eko-działania! Na pl. Bankowym stanął pierwszy recyklomat. Drugi pojawi się przy ul. Ząbkowskiej. Po wrzuceniu do maszyn pustych butelek lub puszek mieszkańcy otrzymają ECO-punkty. Będą je mogli wymienić na zniżki do kina, teatru lub na kawę za pomocą specjalnej aplikacji.


Zachęcamy warszawianki i warszawiaków do odzysku surowcowego. Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii. Podczas codziennych obowiązków nie każdy ma czas, by zastanawiać się nad ochroną środowiska. Zniżki do kawiarni, teatru czy kina są nie tylko nagrodą, ale również ważnym przypomnieniem, że warto segregować odpady i chronić naszą planetę. Im więcej osób przyswoi ten pozytywny nawyk, tym mniej będziemy negatywnie oddziaływać na przyrodę i klimat – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Dwa recyklomaty na pl. Bankowym i ul. Ząbkowskiej to pierwsze z dziesięciu maszyn, które stolica otrzymała od firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację „ETS Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę. System jest ekologiczny - maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart.

Jesteśmy niezwykle dumni ze współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia, nawiązanej w ramach naszej najnowszej kampanii społecznej #WCIĄŻZMIENIAMY. To program pilotażowy, ale jednocześnie to pierwsza tego typu inicjatywa realizowana na tak dużą skalę. Jest ona naszym kolejnym krokiem na drodze do realizacji ambicji „Świata bez Odpadów”. Do 2030 r. chcemy zbierać i przekazywać do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od niej do rąk konsumenta. Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom możemy łatwiej i szybciej osiągnąć ten cel - mówi Stoyan Ivanov, Dyrektor Generalny Coca-Cola Poland Services.

W ramach współpracy z m.st. Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia, Coca-Cola przekaże łącznie 10 nowoczesnych recyklomatów wraz z Systemem Informatycznym firmy EcoTech System.

Segregacja odpadów nie zabiera dużo czasu, nie jest trudna, wymaga tylko chwili uwagi. Dzięki takim prostym gestom możemy przywrócić wartość zużytym rzeczom. W ten sposób chronimy naszą planetę przed bezmyślnym zaśmiecaniem. Przyklaskujemy tej akcji i liczymy na jej pozytywny odbiór przez mieszkańców – mówi Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Do inicjatywy dołączyli partnerzy, którym także zależy na edukowaniu i zachęcaniu mieszkańców do segregacji odpadów. Warszawianki i warszawiacy, zbierający ECO-punkty, mogą wybrać benefity z szerokiego pakietu: rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol.  Aplikacja, służącą do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android (do pobrania tutaj) i iOS (do pobrania tutaj).

– Realizujemy ten projekt jako element naszej kampanii edukacyjnej, w której przypominamy warszawiankom i warszawiakom o zasadach selektywnej zbiórki odpadów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Zapraszamy również na warsztaty zero waste, które mamy w programie Otwartej Ząbkowskiej i pl. Bankowego.

Segreguj na piątkę

Trwa miejska kampania informacyjna #RadyNaOdpady, która zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki bio i frakcje zmieszane. Wskazówki można śledzić na Facebooku i czysta.um.warszawa.pl.