Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Koncert Pasyjny na Kamionku

opublikowany: czwartek, 8. marca 2018 - 14:58, Magdalena Łań

W czwartek, 15 marca, o godz. 19.00 w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, przy ul. Grochowskiej 365, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza warszawiaków na "Koncert Pasyjny na Kamionku". Wstęp wolny.


Koncerty Pasyjne Orkiestry Sinfonia Varsovia to dla słuchaczy, zgromadzonych w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, okazja do wielkopostnej refleksji oraz wsłuchania się w przesłanie arcydzieł muzyki sakralnej.  W tym roku zabrzmi Requiem d-moll Gabriela Fauré, które zaskoczeni krytycy nazwali „kołysanką śmierci”. Jako organista, który latami akompaniował podczas pogrzebów, Fauré chciał, by jego Requiem miało zupełnie inny charakter niż tradycyjna msza żałobna. Powstała przez to muzyka wolna od strachu i smutku, za to pełna niebiańskiego spokoju i piękna. Jest to dzieło, które zgodnie ze słowami kompozytora, wyraża dążenie w kierunku wiecznego szczęścia.

Zanim jednak mury sanktuarium wypełni Requiem, Sinfonia Varsovia wykona Symfonię Es-dur nr 39 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Symfonia ta, obok słynnej g-moll nr 40 i C-dur nr 41 „Jowiszowej” tworzy tryptyk, uznawany za największe osiągnięcie symfoniki XVIII wieku. Wszystkie trzy powstały w tym samym czasie –  latem 1788 roku – i co ciekawe, bez konkretnego zamówienia. O ile jednak romantyczne legendy o muzyce pisanej  z potrzeby serca dodają tym dziełom nutki tajemnicy, to bliższe prawdy wydaje się bardziej pragmatyczne wytłumaczenie. Mozart prawdopodobnie chciał zaprezentować swoje trzy wielkie symfonie podczas koncertów abonamentowych, które miały podtrzymać hojność jego zamożnych patronów. Ponadto twórca cierpiący na chroniczny brak pieniędzy, liczył na to, że wydanie drukiem tych dzieł, poprawi jego pogarszającą się sytuację finansową.

W Reguiem partie solowe wykonają Aleksandra Szafir-Makowska – sopran i Sebastian Gabryś – baryton. Usłyszymy również Zespół Śpiewaków Miasta Katowice – Camerata Silesia. Ansambl wokalny, prowadzony przez charyzmatyczną Annę Szostak, ceniony jest za swoje charakterystyczne brzmienie, wyjątkową precyzję wykonawczą oraz wszechstronny repertuar. Podczas koncertu za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Marek Moś, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, a w przeszłości założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na www.sinfoniavarsovia.org