Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Kończysz podstawówkę? Wybierz szkołę dla siebie

opublikowany: środa, 21. kwietnia 2021 - 9:03, Konrad Klimczak

Ósmoklasisto, już za niecały miesiąc staniesz przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Aby ułatwić to trudne zadanie, warszawski ratusz ma dla Ciebie kilka wskazówek.


- Drodzy ósmoklasiści, przed wami trudny okres. Najpierw pierwszy poważny sprawdzian, a później wybór dalszej ścieżki kształcenia. Chcemy wam w tym pomóc – przygotowaliśmy dla was specjalny informator, zorganizowaliśmy targi, możecie też liczyć na pomoc naszych specjalistów. Wybierzcie mądrze swoją przyszłość - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wybór szkoły

Zastanów się, co chcesz robić w przyszłości? W jakim zawodzie chcesz pracować? Która szkoła pomoże ci w realizacji planów?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę:

• jakich przedmiotów chcesz się uczyć?

• czy wiesz, na czym polega praca w interesującym cię zawodzie?

• gdzie odbywają się praktyki?

• jakie są twoje szanse na dostanie się do wybranej szkoły?

• jakie języki obce chcesz rozwijać i poznać?

• w jakiej lokalizacji jest szkoła? ile zajmie ci dojazd?

• i inne potrzeby, które są dla ciebie ważne…

Ósmoklasisto, masz do wyboru liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę I stopnia. Warszawskie szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc. Najwięcej, bo aż 13 803 - licea ogólnokształcące, technika – 5968, a branżowe szkoły I stopnia – 1198 miejsc. Plan naboru, czyli informacje - ile i jakie oddziały zaplanowała każda szkoła, znajduje się na stronie internetowej edukacja.warszawa.pl. A opisy zawodów, wykaz szkół wraz z linkami i informacje, jakie szkoły są w Twojej dzielnicy, znajdziesz w naszym informatorze .

Przygotuj listę szkół ponadpodstawowych, które zwróciły Twoją uwagę. Sprawdź terminy dni otwartych on-line wybranych szkół. To świetna okazja, aby poznać ich pełną ofertę oraz porozmawiać z nauczycielami i uczniami.

Rekrutacja

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Warszawie prowadzona jest wyłącznie elektronicznie pod adresem https://warszawa.edu.com.pl. Tam od 28 kwietnia również możesz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół.

Jak przebiega rekrutacja?

Poznaj wszystkie ważne terminy. Zapoznaj się z harmonogramem działań ucznia szkoły podstawowej w ramach elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 prowadzonych przez m.st. Warszawę.

Do poczytania: Często zadawane pytania w rekrutacji na rok szkolny 2021/2022. Możesz też zadzwonić do wybranej dzielnicy, gdzie uzyskasz fachową pomoc.

A wszystko, czego się dowiesz, poddaj dokładnej analizie. Zajrzyj także na strony internetowe szkół, które cię interesują. Tam również znajdziesz niezbędne informacje. Zastanów się czy udało ci się znaleźć to, czego szukasz – czy wybrane przez ciebie szkoły odpowiadają twoim wymaganiom i możliwościom? Możesz także porozmawiać o swoich spostrzeżeniach z najbliższymi (rodzice, rodzeństwo, koledzy) jak i nauczycielami ze szkoły, a przede wszystkim z doradcą zawodowym.

Doradztwo zawodowe

Doradca zawodowy wesprze cię w wyborze szkoły. Pokaże, na co warto zwrócić uwagę, planując przyszłość edukacyjno-zawodową. Bezpłatnych porad udzielą doradcy zawodowi pracujący w Punktach Informacji i Kariery (dowiedz się od swojego wychowawcy czy taki punkt działa w twojej szkole), rejonowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Centrum Informacji i Doradztwa Młodzieżowego oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego.