Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Godzina „W” i inne uroczystości 76. rocznicy Powstania

opublikowany: piątek, 31. lipca 2020 - 14:05, agolas agolas

W sobotę, 1 sierpnia, w Godzinę „W”, o 17.00, oddamy hołd Powstańcom Warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W sobotę oraz niedzielę, 2 sierpnia, odbędą się też inne uroczystości obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


Plan obchodów opublikowaliśmy na stronie miasta. Wstęp na wszystkie uroczystości jest możliwy tylko z zaproszeniami. W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi organizatorzy zmuszeni są ograniczyć liczbę uczestników tegorocznych obchodów.

Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis będą transmitowane na kanale Warszawy w serwisie YouTube.

Sobota godz. 14.00 – Park Powstańców Warszawy na Woli

W sobotę, 1 sierpnia, przed Godziną „W”, o godz. 14.00 prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski na uroczystości w Parku Powstańców Warszawy na Woli zasadzi drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach drzewa wkopany zostanie akt erekcyjny Izby. Na terenie Izby upamiętnimy powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy, w tym zbrodnie okupanta na Woli.

Budowa Izby Pamięci to inicjatywa Wandy Traczyk-Stawskiej i kierowanego przez nią Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Zapraszamy do śledzenia przebiegu wydarzenia online – będzie transmitowane na profilu Warszawy na Facebooku.

Niedziela godz. 10:00 – pomnik Agatona (Karowa/Browarna)

W niedzielę, 2 sierpnia, o 10:00 na skwerze przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej  rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”, uczestnika Powstania Warszawskiego i budowniczego powojennej Warszawy. Wezmą w niej udział prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, członkowie rodziny kpt. Jankowskiego, przedstawiciele powstańców, władz i organizatorów. Zapraszamy do śledzenia przebiegu wydarzenia online – będzie transmitowane na kanale Warszawy w serwisie YouTube.

Podstawowe informacje dla mediów

Na uroczystość będą mogli wejść jedynie dziennikarze z akredytacjami, którzy posiadają identyfikator główny oraz legitymację prasową. Dodatkowo na sobotniej uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis obowiązuje karta poolowa nr 2 (zielona).

W trosce o bezpieczeństwo prosimy o przestrzeganie obostrzeń, związanych z pandemią. Wszystkie osoby, pracujące przy medialnej obsłudze uroczystości, są zobowiązane do zasłaniania ust i nosa (obowiązek noszenia maski bądź przyłbicy) oraz noszenia rękawiczek. Przy wejściach na teren uroczystości będą udostępnione pojemniki z płynem odkażającym, wszystkim wchodzącym będzie mierzona temperatura ciała. Prosimy też o zachowywanie co najmniej 1,5 m odstępu od innych osób.