Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Egzamin ósmoklasisty – terminy i zasady

opublikowany: środa, 12. maja 2021 - 13:41, Konrad Klimczak

17,3 tys. warszawskich ósmoklasistów pod koniec maja przystąpi do pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzamin odbędzie się w zmienionej formule i rygorze sanitarnym. Przypominamy zasady bezpieczeństwa i życzymy powodzenia.


- Drodzy ósmoklasiści. To Wasz pierwszy obowiązkowy i tak poważny egzamin. Nie ma jednak powodów do obaw – zadbaliśmy o bezpieczeństwo a minimalny wynik tego sprawdzianu wiedzy ze szkoły podstawowej nie jest określony. Zdacie na pewno. Powodzenia, uważajcie na siebie – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W związku z pandemią i nauką zdalną tegoroczny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w nowej formule - na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w załącznikach do rozporządzenia ministra edukacji i nauki, a nie w podstawie programowej. Zmieniły się m.in. wymagania z j. polskiego i matematyki (zmiana proporcji między zadaniami otwartymi a zamkniętymi, ograniczenie listy lektur) oraz języka obcego (średni poziom biegłości językowej, mniejsza liczba zadań otwartych).

 

Harmonogram tegorocznych egzaminów ósmoklasistów:

 

język polski – 25 maja (wtorek), godz. 9.00,

 

matematyka – 26 maja (środa), godz. 9.00,

 

język obcy nowożytny – 27 maja (czwartek), godz. 9.00.

 

Uczniowie, którzy są chorzy, przebywają na kwarantannie lub mieszkają z taką osobą będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym w czerwcu br.

 

Wyniki egzaminu będą znane 2 lipca.

 

Jakie zasady na egzaminie?

 

Uczniowie mogą zabrać ze sobą jedynie przybory do pisania - pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem lub atramentem (maskotki wykluczone), a na egzamin z matematyki - linijkę. ‎

 

Podczas sprawdzianu wiedzy nie można korzystać z kalkulatorów oraz słowników i używać urządzeń telekomunikacyjnych (telefonów, tabletów, smartfonów).‎

 

Należy zachować co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób. Zakrywać usta i nos, do czasu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.

 

Jeśli uczeń nie może nosić maseczki, powinien zgłosić to wcześniej dyrekcji szkoły. Trzeba zakrywać usta i nos, podczas rozmowy nauczycielem i wychodzenia z sali egzaminacyjnej.

 

Można zabrać własną butelkę z wodą.

 

Należy przestrzegać zasad mycia i dezynfekcji rąk. Jeżeli uczeń poczuje się źle, powinien natychmiast poinformować o tym nauczyciela.