Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Działamy jako „Partnerstwo dla Klimatu”

opublikowany: czwartek, 11. lipca 2019 - 16:21, Dominika Wołk
R. Motyl fot. R. Motyl
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy na spotkaniu Partnerstwa dla Klimatu

Innowacje, edukacja, wymiana doświadczeń dotyczących zmian klimatu i ochrony powietrza to zadania „Partnerstwa dla Klimatu”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin, firm, organizacji pozarządowych, jak i nauki. Warszawa przedstawiła plan na rozwój współpracy z uczestnikami platformy.


- Odnawialne źródła energii, więcej zieleni, redukcja emisji CO2, inwestycje w transport publiczny to fundamenty warszawskiego planu dla klimatu. Ostatnio, w ramach Unii Metropolii Polskich wystosowaliśmy wspólne pismo do Komisji Europejskiej w sprawie przekazywania środków na walkę ze smogiem bezpośrednio do samorządów. Koncentrujemy się na ochronie środowiska, także w tym celu utworzyłem w tym roku Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej – powiedział Rafał Trzaskowski,  prezydent m.st. Warszawy.

Projekt „Partnerstwo dla Klimatu” został zapoczątkowany latem 2008 roku jako platforma współpracy i wspierania proekologicznych wydarzeń. Piknik z Klimatem, Dzień Ziemi, Święto Drzewa czy Warszawski Dzień Energii na stałe wpisały się już w krajobraz Warszawy.

Dziś zebraliśmy się tutaj, aby porozmawiać o szerszej formule dla naszej inicjatywy i zaprosić także nowych chętnych do współpracy. Ważna jest dla nas likwidacja kopciuchów, termomodernizacja budynków, innowacje w OZE, zieleń oraz nowe technologie i dobre praktyki w elektromobilności. Wsparcie i wiedza partnerów są niezwykle cenne – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Rozwiązania technologiczne dla konkretnych dzielnic i budynków, standardy oraz finansowanie efektywności energetycznej, rozwój technologiczny i organizacyjny, innowacje i dialog techniczny, systemy zarządzania energią, edukacja, zmiana nawyków transportowych to wyzwania, w których mogą wesprzeć miasto uczestnicy platformy „Partnerstwo dla Klimatu”.

W latach 2019-2022 stolica przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem. Pieniądze przewidziane są m.in. na usunięcie nieekologicznych kotłów, przyłączenie budynków do sieci ciepłowniczej, dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dodatkowe mycie ulic, które zmniejszy zanieczyszczenie powietrza pyłami.

Zgodnie z obowiązującym Planem Działań na rzecz Zrównoważonego Zużycia Energii dla Warszawy do roku 2020, tylko w ciągu 5 lat miasto zmniejszyło roczną emisję dwutlenku węgla o prawie 2,4 mln ton. Niedługo stolica przystąpi do prac nad kolejnym planem działań zakładającym jeszcze większą redukcję emisji, bo o 40% do roku 2030.