Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Drzewo posadzone przez noblistkę

opublikowany: czwartek, 28. maja 2015 - 13:33, Tomasz Demiańczuk
Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy fot. Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy
Klon jawor „Maria” w parku przy Centrum Onkologii przy ul. Wawelskiej.

W tym roku, 29 maja, mija 83. rocznica posadzenia drzewa przez Marię Skłodowską - Curie przed Instytutem Radowym przy ul. Wawelskiej, na pamiątkę jego otwarcia.


Klon jawor „Maria” nie jest więc, jak na drzewo, bardzo stary ani duży - w obwodzie ma 232 cm i mierzy 19 m wysokości. Jest jednak pomnikiem przyrody z uwagi na osobę uczonej i okoliczności w jakich został posadzony. Po siedmiu latach budowy, 29 maja 1932 r.  w obecności Marii Skłodowskiej-Curie Instytut został otwarty.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej odbyło się 7 czerwca 1925 r. także w obecności Marii Skłodowskiej-Curie. Tego dnia w tym roku będziemy świętować 90-lecie tego wydarzenia.

Instytut Radowy był drugim, po powstałym w roku 1914 w Paryżu, tak nowoczesnym centrum naukowym i medycznym w ówczesnej Europie zajmującym się leczeniem raka. Został zbudowany z inicjatywy rodowitej warszawianki, dwukrotnej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, jako jej dar dla Polaków i mieszkańców Warszawy. Uczona rozpoczęła starania na rzecz budowy Instytutu już w 1923 roku, plac przekazał Uniwersytet Warszawski, zaś budowę sfinansowało polskie społeczeństwo, ze składek i zakupu „cegiełek”.

Nowoczesność placówki polegała między innymi na tym, że po raz pierwszy wprowadzono kompleksową ideę walki z rakiem, będącą połączeniem leczenia i pracy badawczej. Instytut stanowił też zwieńczenie Pierwszego Polskiego Programu Walki z Rakiem.  Warto pamiętać, że obecnie funkcjonujące w Warszawie (przy ul. Wawelskiej i Rentegena) Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej-Curie jest kontynuacją działalności Instytutu Radowego, i że to właśnie Marii Skłodowskiej zawdzięczamy zarówno istnienie placówki, jak i oczywiście odkrycie radu, pierwiastka, na którym początkowo  opierało się leczenie zwane curieterapią.

Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, upamiętni 90. rocznicę rozpoczęcia budowy Instytutu organizując szereg wydarzeń. Wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym Iskra Warszawa 7 czerwca zorganizuje bieg pod nazwą „Przepędzić raka” po Polu Mokotowskim, a 9 czerwca odbędzie się piknik naukowy, złożenie kwiatów pod pomnikiem uczonej oraz odegranie żywych obrazów w udziałem uczniów gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Informacje o obchodach: www.curie.org.pl