Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Dom "Nad rozchodnikiem” ma już pierwszych lokatorów

opublikowany: czwartek, 19. kwietnia 2012 - 16:02, Magdalena Łań
Dom Nad rozchodnikiem fot. Dom Nad rozchodnikiem

Do nowego komunalnego kompleksu mieszkaniowego na Pradze-Północ mogą już wprowadzać się mieszkańcy. Pierwsi z nich otrzymali dziś klucze od Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i burmistrza dzielnicy Piotra Zalewskiego.


Nowy budynek idealnie wpisuje się w otoczenie Starej Pragi nawiązując formą do praskich tradycji, a zarazem spełnia nowoczesne standardy tego typu inwestycji. Realizacja projektu przy ul. Białostockiej 51 i Grodzieńskiej 34 nabiera szczególnego znaczenia dzięki swojej lokalizacji. W dzielnicy z tak dużymi potrzebami socjalnymi jak Praga-Północ, w której przeważa stare budownictwo takie mieszkania to znak nowych czasów. Zwłaszcza że dom „Nad rozchodnikiem” to zapowiedź prawdziwego przyspieszenia w zakresie budownictwa komunalnego na Pradze-Północ. W najbliższych miesiącach zostanie oddanych tu do użytku następnych 45 lokali komunalnych w ramach dużej inwestycji na terenie zabytkowego Fortu Śliwickiego, przy ul. Jagiellońskiej 47.

Na wykonanie Programu Komunalnego Budownictwa przeznaczyliśmy jak dotąd ponad 320 mln zł – w ciągu ostatnich 2 lat ponad 160 mln. W tym roku planujemy wydać około 95 mln, a w ciągu kolejnych 2 lat jeszcze ok. 82 mln zł. Dzięki takim nakładom w ostatnich latach w Warszawie szybko rośnie liczba nowych mieszkań – do końca 2011 oddaliśmy do użytku około 1200 nowych lokali, z czego 253 w ubiegłym roku i 228 w 2010 r. – zaznaczyła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Lokale w budynkach przy Białostockiej i Grodzieńskiej są przygotowane do natychmiastowego zasiedlenia - 69 rodzin zamieszka w dwóch sześciokondygnacyjnych budynkach wielorodzinnych. Na najemców czekają wykończone mieszkania jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe (od 29,9 m2 do 73,7 m2), wyposażone we wszystkie media, kuchnie gazowe, armaturę. dom "Nad rozchodnikiem” to inwestycja, której projekt nawiązuje do praskiego budownictwa. Nazwa pochodzi od ludowej tradycji wmurowywania rozchodnika w fundament domu. Motyw tej ochronnej rośliny powtarza się także w witrażu przedstawiającym Matkę Boską zielną, zdobiący klatkę schodową jednego z budynków. Na podwórku nie zabrakło typowej praskiej kapliczki, ale znalazło się też miejsce na plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców.

W zasobie lokalowym m.st. Warszawy znajduje się prawie 90 tys. mieszkań. W latach 2008-2011 w ramach Programu oddano do użytkowania 1204 nowych lokali mieszkalnych oraz 81 lokali pozyskanych w wyniku kompleksowej modernizacji budynku hotelowego. W 2012 roku miasto planuje zakończyć budowę kolejnych 801 lokali mieszkalnych. Od 2010 r. w ramach budownictwa komunalnego tworzone są także mieszkania chronione – w specjalnie przystosowanych lokalach realizowane są programy treningowe, wspomagające usamodzielnianie osób chorujących psychicznie czy niepełnosprawnych. Takie mieszkania są już na Targówku i w Centrum, a kolejne powstają na Żoliborzu, Bielanach i Ursynowie.